Αθλητισμός | 26.03.2014

Με γκολ των Βραζιλιάνων Ζε Εντουάρντο και Ντουντού ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ ο οποίος επικράτησε του 2ου στην βαθμολογία Ατρόμητου με σκορ 2-0!

Με αυτή τη νίκη ο ΟΦΗ εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή του στην Super League και πλέον κοιτάζει να τερματίσει στην 6η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε καλό ματς με τον Ατρόμητο να έχει την κατοχή της μπάλας ενώ ο ΟΦΗ μπορούμε να πούμε ότι είχε την φάση του ημιχρόνου με τον Μακρή και τον Ζόρο.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές και κατάφερε στο 57’ να ανοίξει το σκορ με τον Ζε Εντουάρντο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Σα Πίντο με τον Μιλιάζες να βγάζει μία ωραία μπαλιά από αριστερά και ο Ντουντού πρόλαβε την έξοδο του Σηφάκη και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Επίσης να αναφέρουμε ότι στο 77’ ο Μπρίτο είχε δοκάρι για τον Ατρόμητο

Η Διάταξη

Ο Ρικάρντο Σα Πίντο έχει παρατάξει τον ΟΦΗ με σύστημα 4-3-3 με τον Φερνάντες κάτω από την εστία τους Ζόρο, Τριποτσέρη στο κέντρο της άμυνας, δεξί μπακ τον Μπούρμπο αριστερά τον Μιλιάζες. Στον άξονα βρίσκονται οι Κάλαϊτζιτς, Μακρής και λίγο πιο μπροστά τους ο Ντουντού. Δεξιός επιθετικός ο Ροβίθης, αριστερά ο Ζε Εντουάρντο και στην κορυφή της επίθεσης ο Παπάζογλου.

Από την άλλη πλευρά ο Γιώργος Παράσχος έχει παρατάξει τον Ατρόμητο με σύστημα 4-2-3-1 με τον Σηφάκη κάτω από την εστία, τους Ταυλαρίδη, Λαζαρίδη στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ ο Φυτανίδης αριστερά ο Γιαννούλης. Στην μεσαία γραμμή βρίσκονται οι Μπάλλας και Δημούτσος. Σε ελεύθερο ρόλο βρίσκεται ο Ούμπιδες, Δεξί χαφ ο Γεωργίου, αριστερά ο Καραμάνος και σέντερ φορ ο Φάμπιο.

Καρέ-καρέ οι φάσεις του αγώνα:

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Γεντί Κουλέ"

5' Σουτ του Γεωργίου λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Φερνάντες.

10' Ο Ατρόμητος ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα έχοντας την κατοχή ως τώρα στο ματς.

20' Δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ακόμα ο ΟΦΗ την εστία του Σηφάκη, όπως και ο Ατρόμητος ο οποίος πέρα από την φάση του Γεωργίου δεν έχει άλλη φάση.

23' Μεγάλη χαμένη φάση για τον ΟΦΗ. Από εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες ο Μακρής έπιασε μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ο Σηφάκης με υπερένταση απέκρουσε και στην συνέχεια ο Ζόρο με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

30' Ο Ντουντού πάσαρε στον Ζε Εντουάρντο με τον μεσοεπιθετικό του ΟΦΗ να σουτάρει έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

38' Εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιδες, ο Φυτανίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ.

45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο "Γεντί Κουλέ" ΟΦΗ - Ατρόμητος 0-0

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

49' Ο Παπάζογλου βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Σηφάκη όμως το γύρισμα του δεν ήταν καλό και έτσι δεν μπόρεσε ο Ζε Εντουάρντο να βρει την μπάλα.

55' Έχει ανεβάσει την απόδοση του σε αυτά τα πρώτα λεπτά της επανάληψης και προσπαθεί να πιέσει ψάχνοντας το γκολ.

57' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ!!!! Ο Ροβίθης έδωσε την ασίστ στον Ζε Εντουάρντο και ο Βραζιλιάνος με σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ στο "Γεντί Κουλέ" κάνοντας το 1-0 για τον ΟΦΗ!

60' Απείλησε ο Ατρόμητος σε κόντρα επίθεση με τον Ούμπιδες να βγάζει όμορφη μπαλιά στον Καραμάνο ο τελευταίος έδωσε στον Φάμπιο ο οποίος σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

61' Κεφαλιά του Λαζαρίδη η μπάλα άουτ.

67' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ!!! Ο Μιλιάζες έβγαλε μία έξυπνη σέντρα από αριστερά και ο Ντουντού πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Ατρομήτου και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη κάνοντας το 2-0.

70' Ωραία φάση για τον Ατρόμητο με την σέντρα του Φυτανίδη από δεξιά και την κεφαλιά του Καραμάνου, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Φερνάντες.

76' Γύρισμα του Ούμπιδες τελευταία στιγμή ο Μπούρμπος έδιωξε σωτήρια.

77' Μεγάλη φάση για τον Ατρόμητο με το σουτ του Μπρίτο να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Φερνάντες.

83' Σουτ του Μπρίτο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

88' Ο Δημούτσος σούταρε έξω από την περιοχή με τον Φερνάντες να κρατάει το "μηδέν" κάτω από την εστία του.