Αθλητισμός | 24.03.2014

Σε ένα "clásico" με δύο ανατροπές και τρία πέναλτι η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-3 την Ρεάλ στην Μαδρίτη και πλησίασε στον βαθμό την κορυφή. Χατ-τρικ ο Μέσι που έσπασε δύο ακόμη ρεκόρ

Η Μπαρσελόνα νίκησε με 4-3 την Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" και έβαλε φωτιά στην κορυφή, καθώς η Ατλέτικο έπιασε σε αυτήν την "βασίλισσα" και η "Μπάρτσα" είναι έναν βαθμό πίσω τους.

Το ματς είχε δύο ανατροπές, πρώτα για την Ρεάλ με τα δύο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά και εν συνεχεία για την Μπαρτσελόνα με το χατ-τρικ του Μέσι, ο οποίος έκανε δύο ακόμη μεγάλα ρεκόρ.

Μετά το 2-2 και το υπερθέαμα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο και τα τρία γκολ ήταν με πέναλτι, το πρώτο ανύπαρκτο για την Ρεάλ, ενώ στο δεύτερο οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σέρχιο Ράμος.

Ο Λιονέλ Μέσι ισοφαρίζοντας σε 2-2 λίγο πριν το ημίχρονο έφτασε τα 19 γκολ κόντρα στην Ρεάλ, έτσι είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των "clásicos", ξεπερνώντας τον Αλφρέντο Ντι Στέφανο.

Αργότερα βέβαια πέτυχε και 20ό (και 21ο), με το οποίο (το 20ό) έφτασε τα 235 στο ισπανικό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 2η θέση της ιστορίας, ξεπερνώντας τον Μεξικανό, Ούγκο Σάντσες (Ρεάλ), που έχει 234.

ΡΕΑΛ (Κάρλος Αντσελότι): Ντιέγκο Λόπες, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Μόντριτς (90' Μοράτα), Ντι Μαρία (85' Ίσκο), Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (66' Βαράν).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τάτα Μαρτίνο): Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Φάμπρεγκας (78' Αλέξις Σάντσες), Νεϊμάρ (69' Πέδρο), Ινιέστα, Μέσι.