Αθλητισμός | 28.08.2014

Αυτή την φορά δεν... πιάστηκε κορόιδο! Ο ΠΑΟΚ έπιασε από τον... λαιμό την Ζίμπρου, την διέλυσε με 4-0 και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους ομίλους του Europa League! Το μεσημέρι της Παρασκευής η κλήρωση...

Το σκορ άνοιξε ο Φακούντο Περέιρα στο 11ο λεπτό και σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς (είχε βρει… δίχτυα και κόντρα στην Καλλονή), εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ασίστ του Αθανασιάδη, που του έκανε γύρισμα με ανάποδο ψαλιδάκι. Ο Έλληνας φορ έκανε το 2-0 στο κατάλληλο (χρονικά) σημείο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 45ο λεπτό, ενώ στο 42’ ο Αμανί είχε αντικρίσει την κόκκινη, δεχόμενος δεύτερη κίτρινη (για σκληρό φάουλ και τράβηγμα στον διαιτητή). Το 3-0 έκανε ο Μακ στο 79’ και ο Μάρτενς «ζωγράφισε» στο 84’, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Ρούσου.

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Κίτσιου, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Ρατς, Τζιόλης, Περέιρα, Μαντούρο (52' Κάτσε), Μακ (83' Πόζογλου), Σαλπιγγίδης (62' Μάρτενς), Αθανασιάδης

Ζίμπρου (Όλεγκ Κουμπάρεφ): Ρούσου, Γιάρνταν (80' Σπατάρου), Μπούργκιου, Πάβλιουτσεκ, Ερχάν, Βρεμέα, Κλίμοβιτς, Τσεπτίνε (46' Βισνιακόφς), Ντέντοβ, Αμανί, Γκρόσου (46' Αλεξέεφ)