Αθλητισμός | 11.01.2015

Με τον Κάρλος Μιλιάζες να πετυχαίνει τρία γκολ ο ΟΦΗ κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του 1-2 σε 3-2 στο ματς με την Κέρκυρα!

Μία νίκη που έχει τεράστια αξία πέτυχε ο ΟΦΗ στο ματς με την Κέρκυρα, σε ένα παιχνίδι όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 αλλά κατάφερε να το ανατρέψει και να κερδίσει με 3-2.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για την Κρητική ομάδα ο Κάρλος Μιλιάζες που πέτυχε χατ τρικ και αποχαιρέτησε τον ΟΦΗ με τον καλύτερο τρόπο, καθώς ο Πορτογάλος μπακ είχε ξεκαθαρίσει στους ανθρώπους της ομάδας ότι θα αποχωρήσει μετά από αυτό το ματς.

Στο 27' από εξαιρετική πάσα του Αρτόλα ο Μιλιάζες βρέθηκε τετ α τετ και έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ. Στο 38' ο Καϊκούτ με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-1. Στο 48' ο Μαρκόβσκι έκανε το 1-2 για την Κέρκυρα, ωστόσο το ματς δεν τελείωσε εκεί με τον ΟΦΗ να πιέζει και να πιστεύει στην ανατροπή.

Στο 68' ο ο Στάθης έκανε ένα σουτ με τον Βενέτη να αποτρέπει την μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα βάζοντας το χέρι του και ο διαιτητής τον απέβαλε με απυθείας κόκκινη κάρτα καταλογίζοντας πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ. Ο Κάρλος Μιλιάζες το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 2-2. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο 83' όταν ο Κουτσιανικούλης έκανε ωραία ενέργεια και στην προσπάθεια του να σουτάρει, ο Ζουμπουλάκης τον ανέτρεψε αντικανονικά κερδίζοντας έτσι και δεύτερο πέναλτι η Κρητική ομάδα. Φυσικά την εκτέλεση ανέλαβε ξανά ο Πορτογάλος αριστερός μπακ ο οποίος δεν αστόχησε, χαρίζοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στον ΟΦΗ.

Καρέ - Καρέ οι φάσεις του αγώνα:

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Γεντί Κουλέ".

8' Καλή στιγμή για την Κέρκυρα. Ο Καϊκούτ απειλεί από δεξιά, βγάζει παράλληλη σέντρα όμως ο Αρτόλα απομάκρυνε έγκαιρα.

15' Καλύτερη η Κέρκυρα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, που προσπαθεί να γίνει απειλητική στην εστία του Λόρια.

20' Κεφαλιά του Μακρή δεν βρήκε στόχο.

27' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Κάρλος Μιλιάζες στο τελευταίο του παιχνίδι σκοράρει καθώς βρέθηκε τετ α τετ και πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 1-0

30' Έξυπνη εκτέλεση φάουλ απ' τον Ναγιάρ, πέρασε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι

38' ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα. Πανέμορφο σκαφτό τελείωμα του Καϊκούτ που "κρέμασε" τον Λόρια και έκανε το 1-1.

42' Απίστευτη απόκρουση του Λόρια σε τετ α τετ του Χαβίτο.

45'+2 Σουτ του Χαβίτο, μπλόκαρε ο Λόρια.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο "Γεντί Κουλέ" ΟΦΗ - Κέρκυρα 1-1

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

48' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ!!! Ο Μαρκόβσκι κάνει το 1-2 για την Κέρκυρα

67' Πέναλτι για τον ΟΦΗ σε προσπάθεια του Στάθη και χέρι του Βενέτη.

68' ΓΚΟΟΟΟΛ!!!!! Ισοφαρίζει ο ΟΦΗ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάρλος Μιλιάζες, που κάνει το 2-2.

75' Ζητάει πέναλτι ο ΟΦΗ σε μαρκάρισμα του Ντιμιτρόφσκι πάνω στον Ροβίθη...

77' Γυριστό σουτ του Μακρή μέσα από την περιοχή η μπάλα ψηλά άουτ.

78' Σουτ του Λαμπρόπουλου έπειτα από κόψιμο του Τζορτζ, ο Σέτκους έδιωξε με δυσκολία.

82' Και άλλο πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη να το κερδίζει από μαρκάρισμα του Ζουμπουλάκη...

83' ΓΚΟΟΟΟΛ. Ο Κάρλος Μιλιάζες πετυχαίνει χατ - τρικ και κάνει το 3-2 για τον ΟΦΗ

85' Πολύ καλό σουτ του Κουτσιανικούλη η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Σέτχους.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΟΦΗ: Λόρια, Τριποτσέρης, Μπανούσης, Μονιάκης (53' Τζορτζ), Αρτόλα, Κουτσιανικούλης, Λαμπρόπουλος, Μερεμπασβίλι (65' Ροβίθης), Στάθης (90' Φαζός), Μακρής, Μιλιάζες.

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Δαμιανάκης, Κάλαϊτζιτς, Μανιδάκης

ΚΕΡΚΥΡΑ: Σετκούς, Βενέτης, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Καϊκούτ (69' Σιόντης), Κοντός, Χαβίτο (46' λτρ Μαρκόφσκι), Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο (44' Κρητικός), Ζουμπουλάκης, Ανδρεόπουλος

Στον πάγκο: Κουτζαβασίλης, Παρασκευΐδης, Γεωργακόπουλος, Ρόχας.