Αθλητισμός | 30.11.2013

Οι Χανιώτες προηγήθηκαν με τον Τόρες, όμως ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαδόπουλοοι οποίοι έπεαιξαν με δέκα παίκτες από το 42'.

Την 6η ισοπαλία στο πρωτάθλημα παραχώρησε ο Πλατανιάς, αυτή την φορά στον Ατρόμητο, με σκορ 1-1, στα Περιβόλια για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.

Ο βαθμός μπορεί να χαρακτηριστεί πολύτιμος για την ομάδα του Περιστερίου, η οποία από το 43ο λεπτό αγωνιζ'όταν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γιαννούλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρ΄ όλα αυτά στο δεύτερο μέρος η τακτική από τον Γιώργο Παράσχο δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανησυχήσουν την εστία του Τσενάμο και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μην ηττηθούν σε ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι.

Το ματς ξεκίνησε με τον Πλατανιά να προηγείται στο 26΄ με τον Τόρες, αλλά η «απάντηση» των «κυανόλευκων» ήταν άμεση και στο 37΄ με τον Παπαδόπουλο το ματς ήρθε στα ίσια. Ακολούθησαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες πριν τη λήξη του ημιχρόνου, μία για κάθε ομάδα. Ο Μπρίτο στο 41΄ απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το γύρισμα του Γιαννούλη, ενώ ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Γουνδουλάκη να βρεθεί σε θέση βολής, αλλά ο Τσενάμο απέκρουσε σωτήρια.

Στο δεύτερο μέρος δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις, κυρίως μπροστά από την εστία του γκολκίπερ του Ατρόμητου.

Πλατανιάς (Αναστόπουλος): Γεωργαλλίδης. Φαΐσκα, Ζουμπουλάκης, Φερνάντες, Ιντζίδης, Αγκιλέρα, Τετέ, Μπέλιτς (Κάταϊ 60'), Μοράλ (Μπέριαν 86'), Γουνδουλάκης (Σιώπης 78') Τόρες.

Ατρόμητος (Παράσχος): Τσενάμο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Νάστος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Μπρίτο (Γκαρσία 73'), Ουμπίδες (Καραμάνος 88') Καραγκούνης (Γεωργίου 11'), Παπαδόπουλος.

Το φιλμ του αγώνα

8' Σουτ του Δημούτσου για τον Ατρόμητο και μπλοκάρει ο Γιωργαλλίδης

Πιο δυνατά έχει μπει ο Ατρόμητος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

12'  Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Γεωργίου στη θέση του Καραγκούνη που δεν μπορεί να συνεχίσει

Πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού με την ομάδα του περιστερίου να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο

19' Στρώνει ωραία ο Παπαδόπουλος στον Γεωργίου στην περιοχή, το σουτ του οποίου μπλοκάρει

23' Τόρες και Γουνδουλάκης, συνεργάζονται ωραία με τον Φυτανίδη να κόβει τον πρώτο πριν αυτός μπει στην περιοχή
Αν εξαιρέσουμε το σουτ του Δημούτσου, δεν έχουμε άλλη τελική σε 24 λεπτά παιχνιδιού το οποίο διεξάγεται κάτω από βροχή

25’ Σουτ του Γουνδουλάκη για τον Πλατανιά και απόκρουση από τον Τσενάμο Πρώτη ευκαιρία για τον Πλατανιά, με τον Τσενάμο να διώχνει δύσκολα το σουτ του Δημούτσου.

26’ Γκολ 1-0 για τον Πλατανιά! Δεύτερη φάση για την Χανιώτικη ομάδα  και γκολ! Μετά από σέντρα από τα αριστερά και κεφαλιά σε πρώτο χρόνο, ο Τόρες βρίσκει δίχτυα και ανοίγει το σκορ.

29' Κίτρινη Κάρτα στον Γιαννούλη

28' Επικίνδυνη σέντρα του Γιαννούλη, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά αλλά ο Γιωργαλλίδης μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο

31' Επιχειρεί σουτ προς την εστία ο Δημούτσος, κόβεται από τους αμυντικούς του Πλατανιά

Έχει ανοίξει, όπως είναι λογικό, το παιχνίδι μετά το γκολ των γηπεδούχων.

33' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ωραία κάθετη πάσα του Δημούτσου, ο Μπρίτο τετ α τετ με τον Γιωργαλλίδη, δεν μπορεί να τον νικήσει

36’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά σε κοντινή κεφαλιά του Μοράλ. Μπλόκαρε ο Μοράλ.
37’ Γκολ 1-1 ο Ατρόμητος. Σέντρα του Γιαννούλη, η μπάλα περνάει από τον Ιγκλέσιας με τον Παπαδόπουλο να βάζει την προβολή πετυχαίνοντας ένα πολύ δύσκολο γκολ.

41’ Άστοχο σουτ του Μπρίτο για τον Ατρόμητο Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με πλασέ στην κίνηση του Μπρίτο, από πλάγια αριστερά. Η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

42’ Σουτ του Γουνδουλάκη για τον Πλατανιά και απόκρουση από τον Τσενάμο Απάντηση του Πλατανιά στην ευκαιρία του Ατρομήτου. Πλασέ στην κίνηση του Γουνδουλάκη από κοντά, έδιωξε ενστικτωδώς ο Τσενάμο.

43’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή του Γιαννούλη. Με 10 παίκτες συνεχίζει το παιχνίδι ο Ατρόμητος.

Εναρξη Β' Ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγή Πλατανιάς και Ατρόμητος

Ο Πλατανιάς παίρνει από την αρχή την κατοχή της μπάλας, όπως είναι φυσικό απεναντι στον Ατρόμητος που αγωνίζεται με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γιαννούλη με δεύτερη κίτρινη στο 43'

50' Σέντρα του Μπέλιτς, ο Γουνδουλάκης κατεβάζει τη μπάλα αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ και ο Τσενάμο βγαίνει και μπλοκάρει.

54' Σουτ του Τόρες για τον Πλατανιά και μπλοκάρει ο Τσενάμο

60' Σουτ Γουνδουλάκη, ψηλά η μπάλα

60' Αλλαγή για τον πλατανιά ο Κάταϊ στη θέση του Μπέλιτς

62' Άστοχο σουτ του Τετέ για τον Πλατανιά  και Κίτρινη Κάρτα

63' Κεφαλιά του Ουμπίδες για τον Ατρόμητο και μπλοκάρει ο Γιωργαλλίδης

64' Παραχώρηση κόρνερ για τον Πλατανιά από τον Φυτανίδη και κιντρινή κάστα στον παίκτη του Ατρομήτου

70' Καλό σουτ από τον Κάταϊ λίγο έξω η μπάλα

73' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. O Γκαρσία αντικαθιστά τον Μπρίτο

Έχει ανεβάσει την πίεσή του στα τελευταία λεπτά ο Πλατανιάς, που κερδίζει τις περισότερες μονομαχίες στο χώρο του κέντρου

78' Δευτερη αλλαγή για τον Πλατανιά ο Γουνδουλάκης παραχωρεί τη θέση του στον Σιώπη

81' Βρίσκει χώρο και κάνει ένα σουτ ο Αγκιλέρα, άουτ η μπάλα

16-9 οι τελικές για τον Πλατανιά

84' Νέο καλό σουτ του Κάταϊ, ο Τσενάμο μπλοκάρει

86' Ο Μπεριάν στη θέση του Μοράλ

88' Ο Καραμάνος στη θέση του Ούμπιντες

Τρία λεπτά θα είναι καθυστερησεις

90'+3' Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας που κόβει την αντεπίθεση των γηπεδούχων.