Αθλητισμός | 30.03.2014

Επικράτηση για τον Εργοτέλη, 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαντί στο 72’

Του Χάρη Σκανδάλη

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Εργοτέλης στο Παγκρήτιο Στάδιο, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Super League.

Το γκολ της νίκης για τους «κιτρινόμαυρους» σημείωσε στο 72’ ο Άγγελος Χαντί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το πέναλτι το κέρδισε ο Κούμπικ λίγα λεπτά αργότερα μετά την είσοδο του στο ματς.

Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΣ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τζημόπουλου ωστόσο πίεσε για την ισοφάριση χωρίς όμως να έχει τις ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Εργοτέλης τίμησε τον νυν τεχνικό του ΠΑΣ Γιάννινα (και πρώην του Εργοτέλη) Γιάννη Πετράκη για την πολύτιμη προσφορά του στον σύλλογο, με τον Γενικό αρχηγό των "κιτρινόμαυρων" Σταύρο Λαμπράκη να προσφέρει μία ανθοδέσμη στον Ρεθυμνιώτη προπονητή

Η ΔΙΑΤΑΞΗ

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης έχει παρατάξει τον Εργοτέλη με σύστημα 4-2-3-1 με τον Αθανασίου κάτω από την εστία τον Τζανακάκη δεξί μπακ αριστερά τον Κοντέ και κεντρικό αμυντικό δίδιμο τους Μεχία, Αντελέγιε. Στον άξονα τους Καρντόσο, Ιμπραϊμ, δεξί χαφ τον Ρομάνο αριστερά τον Χαντί σε ελεύθερο ρόλο βρίσκεται ο Μπουχαλάκης και στην κορυφή της επίθεσης ο Διαμαντάκος.

Στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Πετράκης έχει παρατάξει τον ΠΑΣ Γιάννινα με σύστημα 4-2-3-1 με τον Βελλίδη κάτω από την εστία τον Ντάσιο δεξί μπακ, αριστερά τον Μιχαήλ και στο κέντρο της άμυνας τους Μπέριο και Κολοβέτσιο. Στην μεσαία γραμμή βρσικονται οι Τσουκαλάς και Τζημόπουλος, δεξί χαφ ο Βίλα, αριστερά ο Στρούνα σε ελεύθερο ρόλο ο Ακόστα και στην κορυφή της επίθεσης ο Ίλιτς.

Καρέ - καρέ οι φάσεις του αγώνα:

1' Ξεκίνησε το ματς στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Στο 13ο δευτερόλεπτο προσπάθησε να απειλήσει ο Εργοτέλης την εστία του Βελλίδη με το σουτ του Διαμαντάκου έξω από την περιοχή να περνάει άουτ.

10' Επικίνδυνη σέντρα σουτ του Τζανακάκη ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ.

13' Σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή η μπάλα ψηλά άουτ.

14' Ο Ίλιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Εργοτέλη δημιουργώντας σύγχιση στην άμυνα των γηπεδούχων όμως ήλεγχε την φάση ο Αθανασίου και μπλόκαρε την μπάλα.

17' Εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη η μπάλα άουτ.

17' Μεγάλη στιγμή για τον Εργοτέλη με τον Ιμπραϊμ να βρίσκει χώρο για σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βελλίδη.

22' Καλύτερα πατάει ο Εργοτέλης στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με τον ΠΑΣ ο οποίος δεν έχει απειλήσει ακόμα την εστία του Αθανασίου

24' Πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ίλιτς να βρίσκεται κοντά στο 0-1 όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον πορτιέρο τον γηπεδούχων.

28' Σέντρα του Βίλα από δεξιά ο Τζανακάκης προ του Ακόστα πρόλαβε να διώξει την μπάλα από την περιοχή του Εργοτέλη.

35' Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του αγώνα εδώ και αρκετά λεπτά.

37' Μεγάλη χαμένη φάση για τον ΠΑΣ με τον Ακόστα να βγάζει μία ωραία μπαλιά από αριστερά ο επερχόμενος Τσουκαλάς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

38' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη με τον Ιμπραϊμ να βρίσκεται στην περιοχή του ΠΑΣ, είχε χώρο για σουτ όμως προτίμησε την πάσα στον Ρομάνο, με τον Αργεντίνο να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει σε σώματα των φιλοξενούμενων.

41' Απίστευτη χαμένη φάση για τον Εργοτέλη, με τον Τζανακάκη να κάνει πολύ όμορφη προσπάθεια από δεξιά έβγαλε την σέντρα με τον Ρομάνο να πιάνει καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Βελλίδης πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Παγκρήτιο Στάδιο. Εργοτέλης - ΠΑΣ Γιάννινα 0-0.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

60' Χωρίς κάποια φάση στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης.

70' Πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο στο Παγκρήτιο Στάδιο. Με πολλα λάθη και οι δυο ομάδες.

71' Κερδίζει πέναλτι ο Εργοτέλης σε ανατροπή του Τζημόπουλου πάνω στον Κούμπικ.

Με δέκα θα συνεχίσει ο ΠΑΣ καθώς ο Τζημόπουλος αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ.Αρετόπουλο.

72' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη! Ο Χαντί ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και οι γηπεδούχοι αποκτάνε προβάδισμα στο ματς.

76' Σέντρα του Ίλιτς κεφαλιά του Μπέριου μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.

83' Παρότι ο ΠΑΣ αγωνίζεται με 10 παίκτες πιέζει για την ισοφάριση.

87' Ο Κούμπικ έπειτα από μαρκάρισμα του Κολοβέτσιου βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Βελλίδη όμως ο κ.Αρετόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, με τον παίκτη του Εργοτέλη να διαμαρτύρεται για πέναλτι και να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

90' Συμπληρώθηκαν 90 λεπτά αγώνα, +3 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος του αγώνα, Εργοτέλης - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μ.Ουζουνίδης): Αθανασίου, Τζανακάκης (56' Ρέντζας), Κοντέ, Μεχία, Αντελέγιε, Καρντόσο, Χαντί, Ιμπραϊμ, Μπουχαλάκης (66' Κούμπικ), Διαμαντάκος (82' Αναστασάκος), Ρομάνο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γ.Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Στρούνα, Μπέριος, Τσουκαλάς, Μιχαήλ (60' Τσάβες), Βίλα (82' Γιάκος), Ίλιτς, Ακόστα (75' Κρητικός)

Διαιτητές: Αρετόπουλος (Τρικάλων), α βοηθός Γρεβένης (Χαλκιδικής), β' βοηθός Βέρρης (Λέσβου), 4ος Αμπάρκιολης (Καβάλας)