Αθλητισμός | 30.03.2013

Ο... κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού έχει αποδειχθεί φέτος ο Πλατανιάς. Η ομάδα των Χανίων έχει καταφέρει να νικήσει φέτος τον Παναθηναϊκό 3 φορές (Πρωτάθλημα και Κύπελλο)… Σήμερα, με γκολ και πάλι του Ναζλίδη ο Πλατανιάς «λάβωσε» στο ΟΑΚΑ τις ελπίδες του Παναθηναϊκού για είσοδο στα πλέι οφ!

Σπουδαίο διπλό πέτυχε μέσα στο ΟΑΚΑ ο Πλατανιάς ο ποίος ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι καθως με το καλημέρα 4’ πέτυχε το γκολ το οποίο στο τέλος του χάρησε τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος είχε την κατοχή είχε τις ευκαιρίες, αλλά δεν είχε το γκολ, ενώ παραπονιέται και για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε σε χέρι του Πορτουρίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και με τις αλλαγές του Φάμπρι, έγινε ακόμη πιο πιεστικός προς τα καρέ του Πλατανιά, αλλά δεν μπορούσε να βρει ανοιχτούς τους διαδρόμους προς την εστία του Κηπουρού και να πετύχει το γκολ. Από την άλλη ο Πλατανιάς που δεν μπορούσε να αλλάξει δεύτερη πάσα αμύνθηκε μαζικά και πήρε την πολύ μεγάλη νίκη φτάνοντας στους 33 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

4΄ ΓΚΟΛ 1-0! Σέντρα του Κανακούδη από τα αριστερά, "κοιμήθηκε" το κέντρο άμυνας του Παναθηναϊκού και ο Ναζλίδης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι ο οποίος σημειώνει το τέταρτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Με το καλημέρα ο Πλατανιάς κατάφερε να βρεθέι μπροστά στο σγορ γεγονός που του δίνει "φτερά" για την συνεχεια του παιχνιδιού.

Πρώτο σουτ του Παναθηναϊκού με τον Ζέκα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

12΄ Σουτ από καλή θέση εντός περιοχής του Ναζλίδη, η μπάλα άουτ.

Πιέζει συνεχώς ο Παναθηναϊκός, προκειμένου να γίνει το λάθος από τους παίκτες του Πλατανιά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα !

20΄ Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού, αλλά η κοντινή κεφαλιά του Εσπάρθα δεν δυσκολεύει τον Κηπουρό να μπλοκάρει την μπάλα

Έχει ανέβει, ρυθμούς ο Παναθηναϊκός, που προσπαθεί να παίξει γρήγορα, αλλά υστερεί στο δημιουργικό κομμάτι. Απο την άλλη πλευρά ο Πλατανιάς κρατά μία πιο αμυντικογενή στάση.

22' Έντονα τα παράπονα του Παναθηναϊκού, μιας και σε γύρισμα του Ζέκα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ποτουρίδη αλλά ο Τριτσώνης έδειξε να συνεχιστεί κανονικά η αναμέτρηση

Έχει κλείσει τον Πλατανιά στα καρέ του ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πιέζει για το γκολ

30' Καλό σουτ από τον Καζιγιάμα, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από δοκάρι του Κηπουρού!

61%-39% η κατοχή για τις δύο ομάδες

35' ο Χάρης Μαυρίας σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Κηπουρός έδιωξε σε κόρνερ

39΄ Κίτρινη κάρτα στον Μαρίνο για μαρκάρισμα στον Μπέλιτς.

40΄ Νωρίς νωρίς κάνει την πρώτη του αλλαγή ο  Άγγελος Αναστασιάδης, για λόγους τακτικής φευγει απο το παιχνίδι ο Μπέλιτς και την θέση του παίρνει ο  Δέντσας.

Εναρξη Β΄Ημιχρόνου

Με αλλαγές ξεκίνησαν το β’ ημίχρονο οι δυο ομάδες. Εφυγαν από το ματς Τοτσέ  και Εσπάρθα και στις θέσεις τους μπαίνουν οι Φιγκερόα και Κουίνσι
50’ Σουτ του Κουίνσι  έξω από την περιοχή με τον Κηπουρό να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια!

Ο Παναθηναϊκός πιέζει τον Πλατανιά, αλλά δεν έχει την ίδια ορμή με αυτή του πρώτου ημιχρόνου.

56' Νέο σουτ του Κουίνσι  αριστερά έξω από την περιοχή, με τον Κηπουρό να μαζεύει και πάλι με δεύτερη προσπάθεια!

60' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό σε εξ επαφής σου του Μαυρία! Η μπάλα έφυγε κόρνερ!

60' Αλλαγή για τον Πλατανιά. O Μαραγκουδάκης αντικαθιστά τον Τετέ

61΄ Διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουίνσι αρχικά έκανε το μακρινό πλασέ με τον Κηπουρό να απομακρύνει αλλά όχι σταθερά! Στη συνέχεια ο Τριανταφυλλόπουλος σούταρε, με την μπάλα να περνά άουτ!

65' Κίτρινη Κάρτα στον Κανακούδη
69’ Σουτ του Τριανταφυλλόπουλου με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Κηπουρού
69’ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. O Ντίνας αντικαθιστά τον Μαυρία

42 γεμίσματα στην περιοχή του Πλατανιά έχουν κάνει οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού.

75' Κίτρινη Κάρτα στον Μαραγκουδάκη

Καμία ουσιαστική φάση στα τελευταία λεπτά. Πάντως, ο ρυθμός του Παναθηναϊκού έπεσε.

82’ Σουτ του Κουίνσι για τον Παναθηναϊκό και απόκρουση από τον Κηπουρό

84' Σουτ του Ποτουρίδη για τον Πλατανιά και απόκρουση από τον Καρνέζη

88' Κίτρινη Κάρτα στον Ζέκα

90+1' Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Καρνέζης, Μπουμσόνγκ, Βιτόλο, Μαυρίας, Τοτσέ, Εσπάρθα, Ζέκα, Σπυρόπουλος, Μαρίνος, Τριανταφυλλόπουλος, Καζιγιάμα.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Κοτσόλης, Φιγκερόα, Λαγός, Ντίνας, Χουχούμης, Βελάσκες, Κουίνσι.

Πλατανιάς: Κηπουρός,Δημήτρης, Κανακούδης, Αναστασάκος, Μπέλιτς, Ναζλίδης, Αγκιλέρα, Τέτε, Στόλερ, Ποτουρίδης, Γιάννου.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Ζάλουντοκ, Κουρτεσιώτης, Μαραγκουδάκης, Δέντσας, Μιρτσέτα, Τσιντί, Γιακουμάκης.

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Τάτσης (Ηπείρου)
4ος: Μήτσιος (Ηπείρου)
Παρατηρητής: Μαζαράκης (Κεφαλ/νιας)