Αθλητισμός | 29.01.2014

Με 2-0 επικράτησε ο ΟΦΗ του Πανιωνίου στο «Γεντί Κουλέ» αποκτώντας έτσι σκορ πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στην Νέα Σμύρνη.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος από τον Πανιώνιο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με δυο γρήγορα γκολ στην επανάληψη κατάφερε να αποκτήσει το προβάδισμα.

Στο 63’ ο Θανάσης Παπάζογλου με κεφαλιά έκανε το 1-0 ενώ στο 64’ ο Περογαμβράκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Λαμπρόπουλο με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ.Θάνο να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ζέλικο Κάλαϊτζιτς ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0.

Η μοναδική αξιόλογη φάση που είχε ο Πανιώνιος στο παιχνίδι ήταν στην αρχή του αγώνα με την κεφαλιά του Αραβίδη να περνάει άουτ, ενώ προς το τέλος πίεσε για να μειώσει σε 2-1 με πιο σημαντική φάση ένα σουτ  του Κολοβού όπου ο Φερνάντες απόκρουσε την μπάλα σε κόρνερ.

Το συγκρότημα του Ρικάρντο Σα Πίντο είναι έτσι αγγαλιά με την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου όπου αν περάσει θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού Βόλου.

Πάνω από 5000 φίλοι του ΟΦΗ βρέθηκαν στο "Γεντί Κουλέ" και έχουν στήσει την δική τους γιορτή με συνθήματα και τραγούδια και βοήθησαν σημαντικά στο να πετύχει τη νίκη ο ΟΦΗ.

Η ΔΙΑΤΑΞΗ:

Ο προπονητής του ΟΦΗ Ρικάρντο Σα Πίντο έχει επιλέξει ένα σύστημα 4-4-2 με τον Φερνάντες κάτω από την εστία, τον Μπούρμπο δεξί μπακ, αριστερά τον Μιλιάζες και στο κέντρο της άμυνας τους Ζόρο και Τριποτσέρη. Στον άξωνα βρίσκονται οι Μακρής, Κάλαϊτζιτς. Δεξί χαφ ο Λαμπρόπουλος, αριστερά ο Ζε Εντουάρντο και στην κορυφη της επίθεσης οι Περογαμβράκης, Παπάζογλου.

Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Παναγόπουλος έχει επιλέξει ένα σύστημα 4-2-3-1 με τον Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια, τον Ζαχαράκη δεξί μπακ, αριστερά τον Κούρτι και στο κέντρο της άμυνας τους Κουλουχέρη, Λαμπρόπουλο. Στην μεσαία γραμμή βρίσκονται Παναγιωτούδης, Μητρόπουλος, δεξί χαφ ο Αραβίδης, αριστερά ο Κολοβός. Σε ελεύθερο ρόλο βρίσκεται ο Λάσνικ και στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννου.

Οι φάσεις του αγώνα:

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι

5' Παιχνίδι κατοχής για τον ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά, όπου προσπαθεί να βρει διαδρόμους για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα του Πανιωνίου.

8' Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Αραβίδη να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ.

12' Ο Ζαχαράκης σε μία μονομαχία με τον Ζόρο χτύπησε τον κεντρικό αμυντικό του ΟΦΗ, ο οποίος δείχνει να πονάει.

13' Συνεχίζει κανονικά ο Ιβοριανός στόπερ, καθώς όπως φαίνεται δεν είχε τίποτα σοβαρό.

15' Ο Παπάζογλου έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Μητρόπουλο και να καταλήγει κόρνερ.

17' Σουτ του Ζε Εντουάρντο από καλή θέση, άουτ η μπάλα.

23' Σε καλή θέση βρέθηκε ο Παπάζογλου, έπιασε όμως ένα χλιαρό σουτ και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε στην δεξιά του γωνία.

28' Βαθιά μπαλιά του Ζόρο προς τον Παπάζογλου ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής όμως αιφνιδιάστηκε και δεν έκανε καλό κοντρόλ.

31' Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα για τον ΟΦΗ με τον Λαμπρόπουλο από τα δεξιά να αδειάζει τον Ζαχαράκη και τον έταιρο Λαμπρόπουλο του Πανιωνίου, έπιασε το σουτ η μπάλα όμως έφυγε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

32' Δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει ο Λαμπρόπουλος καθώς χτύπησε σε μία μονομαχία με τον Αραβίδη στην αρχή του αγώνα και ετοιμάζεται να περάσει στην θέση του ο Κουτσιανικούλης.

35' Καλή εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Παπαδόπουλου.

44' Εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες η μπάλα χτυπάει στο τοίχος και στην επαναφορά ο Κάλαϊτζιτς έπιασε το σουτ αλλά ήταν άστοχο.

45' Σουτ του Παπάζογλου έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου ΟΦΗ - Πανιώνιος 0-0.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο "Γεντί Κουλέ".

46' Κεφαλιά του Παπάζογλου από κοντά η μπάλα άουτ.

55' Πιέζει ο ΟΦΗ για το 1-0, έχοντας κλείσει στο μισό  γήπεδο τον Πανιώνιο.

58' Σουτ Περογαμβράκη έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο άουτ.

59' Ωραία ενέργεια από αριστερά από τον Ζε Εντουάρντο ο οποίος έκανε και το σουτ με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία την μπάλα.

63' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ!!!! Ο Στάθης έκανε πολύ όμορφη προσπάθεια από δεξιά έβγαλε την σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Πανιώνιου και ο Παπάζογλου με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ!

64' Κέρδισε πέναλτι ο ΟΦΗ με τον Περογαμβράκη από μαρκάρισμα του Λαμπρόπουλου.

65' ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!! O Ζέλικο Κάλαϊτζιτς εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα κάνοντας το 2-0 για τον ΟΦΗ.

70' Εκτέλεση φάουλ του Κολοβού η μπάλα άουτ.

74' Σουτ Ζαχαράκη η μπάλα άουτ.

77' Ο Ζε Εντουάρντο έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

82' Πολύ όμορφη προσπάθεια του Ζε Εντουάρντο από αριστερά έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε όμως ο Παπαδόπουλος.

90' Σουτ του Κολοβού από αριστερά έδιωξε σε κόρνερ ο Φερνάντες.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Μπούρμπος (46' Στάθης), Μιλιάζες, Λαμπρόπουλος (35' λτρ. Κουτσιανικούλης), Μακρής, Ζε Εντουάρντο, Κάλαϊτζιτς, Περογαμβράκης (76' Σίσιτς), Παπάζογλου.

Αναπληρωματικοί: Γιαγκιόζης, Σίσιτς, Δαμιανάκης, Κουτσιανικούλης, Ροβίθης, Βερόν, Στάθης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κ.Παναγόπουλος): Παπαδόπουλος, Παναγιωτούδης (60' Παντίδος), Κολοβός, Κουλουχέρης, Γιάννου (84' Σταυροθανασόπουλος), Λαμπρόπουλος, Αραβίδης, Κούρτι, Ζαχαράκης, Μητρόπουλος, Λάσνικ (57' Ντούνης).

Αναπληρωματικοί: Ανέστης, Κούρος, Ντούνης, Παντίδος, Πάνος, Μπούζας, Σταυροθανασόπουλος.

Διαιτητής: Θάνος Δημήτριος, α βοηθός Τάτσης Δημήτριος (ΗΠΕΙΡΟΥ), Β’ βοηθός Πασχάλης Γεώργιος, 4ος δαιτητής: Τριτσώνης Στάυρος (ΑΘΗΝΩΝ).

Παρατηρητής διαιτησίας: Γιανναδάκης Εμμανουήλ (ΛΑΣΙΘΙΟΥ)