Αθλητισμός | 30.03.2013

Με γκολ των Παπάζογλου και Κουτσιανικούλη ο ΟΦΗ νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο "Θ. Βαρδινογιάννης" και έκανε το μεγαλύτερο βήμα για την παραμονή του στην Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος από τον ΠΑΣ είχε την κατοχή της μπάλας, περισσότερες τελικές και το γκολ με τον Παπάζογλου. Αντίθετα ο ΠΑΣ δεν παρουσιάστηκε όπως στα προηγούμενα ματς είχε αρκετά προβλήματα και απείλησε μόνο στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε αποφασισμένος και με "καθάρισε" την υπόθεση νίκη με το γκολ του Κουτσιανικούλη, ενώ είχε και δοκάρι με τον Λαμπρόπουλο, αλλά και άλλες ευκαιρίες για γκολ. Ο ΠΑΣ ξύπνησε στο τέλος του αγώνα και το μόνο που έδειξε ήταν ένα καλό οκτάλεπτο όπου μείωσε και με τον Γιάκο.

Με τη νίκη του αυτή ο ΟΦΗ έφτασε στους 31 βαθμούς και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ ο ΠΑΣ παρέμεινε στους 38 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε τον Γουναρίδη για να καθίσει κάτω από τα γκολπόστ. Ο Μπούρμπος θα αγωνιστεί στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Μονιάκης στοπ αριστερό και ανάμεσα τους οι Σαρ, Σόουζα. Βερόν και Μακρής θα αγωνιστούν ως αμυντικά χαφ, με τον Βιτώρο στα αριστερά τους, τον Λαμπρόπουλο στα δεξιά τους και τον Κουτσιανικούλη με τον Παπάζογλου στην επίθεση.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος θα παρατάξει τον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-2-3-1. Ο Φεγκρούς θα υπερασπιστεί τα δοκάρια του ΠΑΣ, έχοντας μπροστά τους Παντο, Μιχαήλ, Τζημόπουλο και Κολοβέτσιο. Τσουκαλάς και Λίλα θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ στα πλάγια θα αγωνιστούν οι Κοροβέσης, Γεωργίου. Ο Ντε Βινσέντι σε ελεύθερο ρόλο θα αγωνιστεί πίσω από τον Ιλιτς.

Υπέρ του ΟΦΗ είναι η προϊστορία. Οι Κρητικοί μετρούν 11 νίκες έναντι 2 του ΠΑΣ. Τρία ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

9' Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Λαμπρόπουλος έδιωξε τη μπάλα.

Πρωτο δεκάλεπτο του παιχνιδιου χωρις κάτι ιδιαίτερο μέχρι στιγμής. Οι παίκτες και των δυο ομάδων κάνουν αναγνωριστικές κινησεις.

11' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς είναι για τον ΟΦΗ με τον Παπάζογλου να δοκιμάζει το σουτ από καλή θέση και τον Φεγκρούς να διώχνει.

17' ΓΚΟΛ 1-0 Παπαζογλου" Ξερό" σουτ από τον Παπάζογλου έξω από την περιοχή, ο Φεγκρούς δεν μπορεί να αντιδράσει και ο ΟΦΗ μπήκε μπροστά στο σκορ!
Σε αυτή την φάση ο παίκτης του ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τροπο την αδράνεια της άμυνας του ΠΑΣ Γιαννενα.  Ο υψηλόσωμος επιθετικός του ΟΦΗ σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι, ενώ σήμερα γιορτάζει τα 25α του γενέθλια.

18' Κίτρινη Κάρτα στον Παπάζογλου και τον Λαμπρόπουλο

20' Φάουλ για τον ΠΑΣ Γιάννενα εκτέλεσε ο Ντε Βινσέντι από αριστερά, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι της εστίας του Γουναρίδη

22' Σέντρα σουτ του Βιτώρου από αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι

25' Κίτρινη Κάρτα στον Μακρή

48%-52% η κατοχή της μπάλας. Προσπαθεί να πιέσει ο ΠΑΣ όμως δείχνει να έχει πολλά προβλήματα στην αναπτυξη του

30' Σουτ του Μονιάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Τζημόπουλο, νέο σουτ του Μακρή έξω από την περιοχή, αλλά ήταν άστοχο.
31' 5-2 υπέρ του ΟΦΗ οι τελικές προσπάθειες

35' Σουτ απο καλή θέση ο Βιτώρος, η μπάλα πέρασε πάνω στον Πάντο και κατεληξε κόρνερ.Ο Λαμπρόπουλου εκτέλεσε το κορνερ η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Μακρή και έφυγε άουτ.

39’ Φάουλ για τον ΠΑΣ Γιάννινα μετά από μαρκάρισμα του Μακρή στον Ιλιτς. Εκτελεσε ο Ντε Βινσέντι, κεφαλιά του Λίλα, η μπάλα έφυγε πλάγια

42' Πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΣ στο παιχνίδι που έχει ανέβει σε αυτό το τελευταίο πεντάλεπτο.  Κόρνερ απο τον Ντε Βινσέντι από δεξιά, κεφαλιά του Κολοβέτσιου, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Γουναρίδη

Στατιστικά α' μέρους:

Τελικές: 7-4
Αποκρούσεις: 2-3
Κόρνερ: 3-1
Φάουλ: 9-4
Κατοχή: 45%-55%

Καλύτερος και πιο συγκροτημένος ο ΟΦΗ στο πρώτο μέρος που προηγείται δίκαια του ΠΑΣ, ο οποίος φάνηκε να μπαίνει στο παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιου κανόντας ουσιαστικά μια φαση στο 42' με τον Κολοβέτσιο. Οι παίκτες της ασπρόμαυρης ομάδας δείχνουν πόσο πολύ θέλουν το σημερινό παιχνίδι είναι σοβαροί και προσεκτικοί στο παιχνίδι τους με τον Παπαζογλου σκορερ του ΟΦΗ να είναι απο τους παλύτερους παίκτες του ΟΦΗ στα πρωτα 45 λεπτά του παιχνιδιού.

Εναρξη Β' Ημιχρονου

Χωρίς αλλαγές μπήκαν στην επανάληψη του παιχνιδιού οι ομάδες

Ο ΠΑΣ έχει μπεί δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πιέζει

Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά

55' Σουτ Παπάζογλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

56' Πρώτη αλλαγή αναγκαστική στο παιχνίδι και είναι απο πλευράς ΟΦΗ. Ο Ιωαννίδης στη θέση του Βιτώρου

57' Σέντρα απο σεξιά με τον Λαμπρόπουλο ο Κουτσιανικούλης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να  φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φέργκους

59' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο σουτ του Λαμπρόπουλου η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και απομακρύνθηκε!

61'Νέα χαμένη ευκαιρία για τους ασπρόμαυρους σε σουτ του Γεωργίου έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

64' Κάθετη μπαιά του Ντε Βινσέντι, ο Ιλιτς απέφυγε δύο αντιπάλους του και την ώρα που ετοιμαζόταν να σουτάρει ο Μπούρμπος με τάκλιν κατάφερε και πήρε την μπουκιά από το στόμα του αντιπάλου του

64' Γκολ  2-0!  Ο Κουτσιανικούλης έφυγε στην αντεπίθεση και με σουτ από θέση μέσα δεξιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του!

67' Φάουλ που εκτέλεσε ο Ντε Βινσέντι, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τερματοφύλακα του ΟΦΗ

72' Σουτ που έκανε ο Κουτσιανικούλης, η μπάλα χτύπησε στον Κολοβέτσιο και έφυγε κόρνερ.

73' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. O Γιάκος αντικαθιστά τον Κολοβέτσιο

73' Σουτ στην κίνηση του Κουτσιανικούλη, ο Φεγκρούς έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε

Ο ΟΦΗ συνεχίζει και έχει τον έλεγχο του αγώνα απέναντι σε έναν ΠΑΣ που δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη δημιουργούν ευκαιρίες να κινυγούν ένα τρίτο γκολ.

79' Ο Κουτσιανικούλης προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Παπάζογλου που έβγαινε μόνος του, αλλά ο Τζημόπουλος έκοψε την πάσα

82' Σουτ του  Ιλιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Γουναρίδη

83' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. O Νικλητσιώτης αντικαθιστά τον Ιλιτς

85' ΓΚΟΛ 2-1 ο Γιάκος με σουτ έχω απο την περιοχή.

Νέα ενδιαφέρον παίρνει το ματς με τον ΠΑΣ να πμαίνει στο παιχνίδι.

87' Νέα αλλαγη για τον ΟΦΗ ο Περογαμβράκης μπάινει στο παιχνίδι στη θέση του Κουτσιανικούλη

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' +2' Τελευταία αλλαγή στο παιχνίδι για τον ΟΦΗ. Ο Κουρδάκης στη θέση του Λαμπρόπουλου

Οι συνθέσεις

ΟΦΗ: Γουναρίδης, Βερόν, Σαρ, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου, Λαμπρόπουλος, Σόουζα, Μπούρμπος, Μακρής, Βιτώρος

Στον πάγκο του ΟΦΗ βρίσκονται οι: Συνάκης, Ζορμπάς, Ροβίθης, Κουρδάκης, Ιωαννίδης, Περογαμβράκης, Νυκτάρης

ΠΑΣ Γιάννινα: Φεγκρούς, Πάντος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γεωργίου, Λίλα, Τσουκαλάς, Κολοβέτσιος, Κοροβέσης, Ντε Βινσέντι, Ίλιτς

Στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκονται οι: Μπαμπανιώτης, Οικονόμου, Νικλητσιώτης, Ντάσιος, Κεϊτά, Γιάκος, Νάκος

Διαιτητής: Δασκαλόπουλος (Κορινθίας)
Βοηθοί: Δημόπουλος, Χασάν (Μακεδονίας)
4ος: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Παρατηρητής: Ζωγράφος (Αθηνών)

*Ο ΟΦΗ θέλει τη νίκη για να "κλειδώσει" την παραμονή του στην κατηγορία, ενώ ο ΠΑΣ συνεχίζει τη μάχη του να κρατηθεί στην πεντάδα των πλέι οφ.
Οσον αφορά την βαθμολογική τους θέση ο ΟΦΗ βρίσκεται στην 12η θέση με 28 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι στην 5η θέση με 38 βαθμούς.