Αθλητισμός | 27.03.2016

"Καταιγιστικός" ο ΟΦΗ, συνέτριψε τον Ερμή Ζωνιανών με 4 - 0 στο "Θ. Βαρδινογιάννης" και παρέμεινε σε "τροχιά ανόδου" - Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα του Νιόπλια που "καθάρισε" με συνοπτικές διαδικασίες το ματς πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 3 - 0 - Περογαμβράκης στο 26', Καλέ στο 43’, Χαντί 45’και Πόποβιτς στο 83' οι σκόρερ της νίκης.

Μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις πραγματοποίησε ο ΟΦΗ με "θύμα" τον Ερμή Ζωνιανών τον οποίο συνέτριψε 4 - 0 στο "Θ. Βαρδινογιάννης" σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική στον 4ο Όμιλο της Γ' Εθνικής.

Μετά από τις δύσκολες και αγχωτικές εκτός έδρας νίκες απέναντι στον Αστέρα Βάρης και την Επισκοπή, η ομάδα του Νιόπλια "καθάρισε" με συνοπτικές διαδικασίες τη νίκη, ολοκληρώνοντας ιδανικά ένα επταήμερο που της απέφερε 12 βαθμούς, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες ανόδου στη Football League. τ

Ουσιαστικός και θεαματικός ο ΟΦΗ ήταν για χειροκρότημα, κυριαρχώντας απόλυτα στο γήπεδο, ενώ ακόμα κι όταν τα πάντα είχαν κριθεί οι ποδοσφαιριστές έδωσαν ωραία "παράσταση" διατηρώντας το ρυθμό σε υψηλά επίπεδα.

Μια ομάδα που έδειξε ξανά ότι είναι "εγκλωβισμένη" στα στενά όρια της Γ' Εθνικής.

Η ηγετική φυσιογνωμία του αρχηγού Αλέξη Περογαμβράκη ο οποίος λόγω τραυματισμού δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, αλλά έκανε ένεση και έπαιξε αντικαθιστώντας τον Σαχινίδη στο 8' (αναγκαστική αλλαγή λόγω ενός ακόμα τραυματισμού) οδήγησε τον ΟΦΗ. Ο έμπειρος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 26' και έδωσε την τελική πάσα για το 2 - 0 στον Καλέ στο 40'.

Το "ξέσπασμα" του ΟΦΗ στο πρώτο μέρος συνεχίστηκε με το 3 - 0 στην εκπνοή του αγώνα σε μια φάση όπου οι ποδοσφαιριστές "έκρυψαν" τη μπάλα, απομακρύνοντας κάθε ερωτηματικό για τον τελικό νικητή.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και στο δεύτερο μέρος. Ο ΟΦΗ ικανοποίησε με την απόδοση του τους φίλους του που βρέθηκαν στο "Θ. Βαρδινογιάννης" και έμειναν διπλά ικανοποιημένοι για την κατάκτηση της νίκης που συνδυάστηκε με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο.

Το "κερασάκι" στην "τούρτα" μπήκε από τον Πόποβιτς με εκπληκτικό σουτ στο 83' "υπογράφοντας" την ολοκληρωτική επικράτηση απέναντι στον Ερμή Ζωνιανών.

Το Live του αγώνα

6' Τραυματισμός του Σαχινίδη ο οποίος ζήτησε αλλαγή.

8' Ο Περογαμβράκης μπήκε στη θέση του Σαχινίδη με τον ΟΦΗ να πραγματοποιεί σε ένα ακόμα παιχνίδι αναγκαστική αλλαγή.

9' Ο Καρακούτσης απομάκρυνε με γροθιές σουτ του Πόποβιτς από τα δεξιά μέσα από την περιοχή.

11' Εκπληκτική φάση στην εστία του Ερμή Ζωνιανών με πρωταγωνιστή τον Καρακούτση ο οποίος απέκρουσε το δεξί σουτ του Φαμπίνιο, ενώ είπε "όχι" και στο δεύτερο αριστερό σουτ του Πόποβιτς.

13' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ερμή με τον Ανδρεαδάκη να περνά στη θέση του Καρακούτση ο οποίος τραυματίστηκε στην προηγούμενη φάση.

19' Ο Καλέ δεν πρόλαβε καλοτραβηγμένη σέντρα του Πόποβιτς από την αριστερή πλευρά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

25' Γυριστό αριστερό του Πόποβιτς μέσα από την περιοχή έδιωξε ο Ανδρεαδάκης.

26' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ που άνοιξε το σκορ με τον Αλέξη Περογαμβράκη. Ο Φαμπίνιο σέντραρε από τα δεξιά, ο πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ και του 4ου Ομίλου κατέβασε ωραία τη μπάλα και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα, σκοράροντας για 16η φορά στη φετινή περίοδο.

33' Ο Βογιατζής πήρε την πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για κράτημα στον Περογαμβράκη.

38' Μετά από φάση διαρκείας που ξεκίνησε από σέντρα του Χαντί η μπάλα κατέληξε μέσα στην περιοχή στον Περογαμβράκη ο οποίος δοκίμασε φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε άουτ.

40' Ο Καλέ προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Ανδρεαδάκη όμως η "λόμπα" που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

43' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ με τον Έλντον Καλέ. Το "μισό" γκολ όμως ανήκε στον Περογαμβράκη που έβγαλε την τελική πάσα στον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό ο οποίος με δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα "γράφοντας" το 2 - 0.

45' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ που κάνει επίδειξη δύναμης. Ο Μπολάκης σέντραρε από τα δεξιά και ο Χαντί με κεφαλιά "ψαράκι" έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ανδρεαδάκη.

Τέλος πρώτου μέρους

Έναρξη δεύτερου μέρους

48' Δυνατό σουτ του Σταθόγλου έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ.

50' Ο Γουόρντεν είναι η δεύτερη αλλαγή του ΟΦΗ αντικαθιστώντας τον Περογαμβράκη.

56' Ο Κατσικοκέρης έδωσε τη θέση του στο Σκουτέλη.

58' Τρίτη αλλαγή για την ομάδα των Ζωνιανών με τον Πασιαλή να περνά στη θέση του Μπεκατώρου.

63' Ο Γουόρντεν μεταβίβασε στο Χαντί μέσα στην περιοχή όμως η προβολή κατέληξε άουτ.

66' Ο Γουόρντεν απέτυχε σε τετ - α - τετ με τον Ανδρεαδάκη.

74' Ο Πατινιώτης επανεμφανίζεται αντικαθιστώντας τον Χαντί.

75' Αριστερό σουτ του Γουόρντεν κατέληξε σύρριζα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ανδρεαδάκη.

76' Ο Γουόρντεν σε τετ - α - τετ με τον Ανδρεαδάκη προσπάθησε να τον "κρεμάσει" όμως ο τερματοφύλακας του Ερμή Ζωνιανών έδιωξε.

83' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ με τον Πόποβιτς. Εκπληκτικό τέλειωμα της φάσης από τον Κροάτη επιθετικό ο οποίος πήρε την πάσα από το Γουόρντεν και με άπιαστο αριστερό "έγραψε" το 4 - 0.

89' Μεγάλη ευκαιρία για το 5 - 0 έχασε ο Γουόρντεν. Ο Κιάσσος με ωραία ατομική προσπάθεια έβγαλε στον αμαρκάριστο Γκανέζο επιθετικό ο οποίος καθυστέρησε να πλασάρει και η προσπάθεια του κόπηκε.

Τέλος του αγώνα.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Μπολάκης, Κιάσσος, Κώτσιος, Φαζός, Νάστος, Φαμπίνιο, Πόποβιτς, Χαντί, Καλέ, Σαχινίδης (8' Περογαμβράκης, 50' Γουόρντεν).

Αναπληρωματικοί: Μαρτσάκης, Πατινιώτης, Γκούμας, Βλάχος, Φουκαράκης.

Ερμής Ζωνιανών: Καρακούτσης (13' Ανδρεαδάκης), Κορτσινίδης, Κασαπάκης, Ανυφαντάκης, Βογιατζής, Τζανής, Στρατήγης, Σταθόγλου, Κατσικοκέρης (56' Σκουτέλης), Δ. Πλουσής, Μπεκατώρος (58' Πασιαλής).

Αναπληρωματικοί: Β. Πλουσής, Βιτώρος, Σουκιάς, Γεμιστός.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κασελάκης του συνδέσμου Χανίων, με βοηθούς Κομισοπούλου, Κεζεμπόγλου του ίδιου συνδέσμου.