Αθλητισμός | 07.02.2015

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που άξιζε τη νίκη κυρίως με την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ο Εργοτέλης με τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου αλλά και έχοντας με το μέρος του τον παράγοντα τύχη κατάφερε να επικρατήσει με 3-2. Απαράδεκτες καθυστερήσεις από τους "κιτρινόμαυρους".

Ένα ματς που ο ΟΦΗ ήταν αυτός που έπρεπε να είναι στο τέλος νικητής, γνώρισε τελικά ήττα στο Κρητικό ντέρμπι με τον Εργοτέλη με σκορ 3-2. Οι "κιτρινόμαυροι" κατάφεραν να πιάσουν στο ύπνο την άμυνα του ΟΦΗ και μέσα σε διάστημα 13 λεπτών κατάφερε να πάρει προβάδισμα με σκορ 3-1.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά στο ματς έχοντας μία απίστευτη ευκαιρία στο 4ο λεπτό με τον Κουτσιανικούλη με τον Σαράνοφ να αντιδράει σωστά ενώ στο 23' σε μία φάση διαρκείας στα καρέ του Λόρια ο Μπόε Καν έκανε το 1-0. Στους πανηγυρισμούς του γκολ ο Γκέντσογλου χτύπησε εκτός φάσης τον Ροβίθη και αντίκρισε σωστά την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Τριτσώνη. Στο 31' ήρθε το 2-0 για τον Εργοτέλη παρά το αριθμητικό μειονέκτημα με τον Τζίλας να πιάνει ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 32' ο Μακρής με ένα σουτ από τα 40 μέτρα αιφνιδίασε τον Σαράνοφ με την μπάλα να περνάει κάτω από τα χέρια του πορτιέρο του Εργοτέλη και να καταλήγει στα δίχτυα, κάνοντας έτσι το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα όμως ο Εργοτέλης μπόρεσε να αυξήσει την δαιφορά ξανά στα 2 γκολ όταν από εκτέλεση φάουλ του Καλέ ο Γκόργκς με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας με το μέρος του και δημιούργησε αρκετές φάσεις. Ο Κουτσιανικούλης στο 56' με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 68' ο Μερεμπασβίλι με τρομερή ενέργεια μέσα από την περιοχή και σουτ έκανε το 3-2. Απίστευτη φάση χάθηκε στο 74' με τον Κουτσιανικούλη να βγαίνει τετ α τετ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Σαράνοφ ενώ στο 90+2 ο Κάλαϊτζιτς με ένα απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών του Σαράνοφ.

Η "μαύρη" εικόνα του αγώνα ήταν ότι από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη έκαναν καθυστερήσεις για να κρατήσουν τη νίκη!

Το Live του αγώνα:

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Παγκρήτιο Στάδιο

4' Μεγάλη χαμένη φάση για τον ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ αλλά απέκρουσε το πλασέ του ο Σαράνοφ.

8' Χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Χουλά ο οποίος έπιασε μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

23' ΓΚΟΟΛ. Ο Μπόε Καν με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 1-0 για τον Εργοτέλη.

24' Κόκκινη κάρτα από τον κ.Τριτσώνη στον Σάββα Γκέντσογλου! Συνεχίζει με 10 παίκτες ο Εργοτέλης.

Ο μέσος του Εργοτέλη χτύπησε εκτός φάσης τον Ροβίθη και σωστά ήρθε η αποβολή του!

31' ΓΚΟΟΛ. Ο Εργοτέλης διπλασιάζει τα τέρματα του με τον Τζίλας, έπειτα από ωραία προσπάθεια των Γιουσούφ και Χουλά και τελικό αποδέκτη τον Τζίλας, 2-0!

32΄ΓΚΟΟΛ. Απίστευτο γκολ με τον Μακρή να πιάνει ένα μακρινό συρτό σουτ και ο Σαράνοφ δέχεται την μπάλα κάτω από τα πόδια του! Μειώνει σε 2-1 ο ΟΦΗ

36' ΓΚΟΟΛ. Από εκτέλεση φάουλ του Καλέ ο Γκόρκς με κεφαλιά θα πετύχε το 3-1 για τον Εργοτέλη.

44' Ευκαιρία με τον Μαραθιανό για τον ΟΦΗ από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Παγκρήτιο Στάδιο. Εργοτέλης - ΟΦΗ 3-1!

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

47' Σέντρα από δεξιά του Τζανακάκη κεφαλιά του Τζίλας η μπάλα ψηλά άουτ.

52' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Λαμπρόπουλο από κοντά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

56' Δοκάρι για τον ΟΦΗ με πανέμορφο σουτ του Βασίλη Κουτσιανικούλη, το οποίο βρήκε στο οριζόντιο και έφυγε άου.

63' Σουτ του Μερεμπασβίλι έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

68' ΓΚΟΟΛ. Ο Μερεμπασβίλι με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή μειώνει για τον ΟΦΗ σε 3-2 και νέο ενδιαφέρον στο ματς.

74' Ακόμα ένα καλό σουτ του Μερεμπασβίλι λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα δίπλα από την εστία του Σαράνοφ.

76' Απίστευτη φάση για τον ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη να βγαίνει τετ α τετ αλλά πλάσαρε πάνω στον Σαράνοφ!

83' Παραλίγο αυτογκόλ για τον Εργοτέλη με τον Σαράνοφ να σώζει την εστία του!

90' +6 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2 Δοκάρι για τον ΟΦΗ σε τρομερό σουτ του Κάλαϊτζιτς έξω από την περιοχή!

90+6 Ζητάει πέναλτι ο ΟΦΗ σε σπρώξιμο του Λουβιόν στον Τζορτζ, ο Τριτσώνης δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.