Web TV | 01.09.2013

Αθλητισμός | 01.09.2013

Οι "ερυθρόλευκοι" εκτός από τα πέντε γκολ που πέτυχαν (Σαβιόλα 16', Μήτρογλου 70', 89', 90, Βάις 85'), είχαν και δύο δοκάρια με τον Κάμπελ.

Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν ένα ολόκληρο ημίχρονο, αφού την πρώτη τους τελική προσπάθεια την είχαν στο 51' με κεφαλιά του Μάρτινς. Προς το τέλος του ματς οι πρωταθλητές βρήκαν περισσότερους χώρους και τους εκμεταλλέυτηκαν κατάλληλα με τρία γκολ σε έξι λεπτά.

Οι Βοιωτοί με τη δεύτερη σερί τους ήττα παρέμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού έχοντας μόνο το βαθμό που κατέκτησαν στην πρεμιέρα κόντρα στον Πανθρακικό.

Τα αρχικά πλάνα
Ο Τάκης Λεμονής επέλεξε τον Πριζόφσκι για τη θέση του τερματοφύλακα, και τους Μουλόπουλο, Γεωργίου, Μαρτίνεθ και Νικολακάκη για την τετράδα της άμυνας. Ο Λαμπρόπουλος ήταν το αμυντικό χαφ, έχοντας μπροστά του τους Κονέ και Μαχαίρα. Ο Βασιλείου αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης με τους Μάρτινς και Ορτέγα στα άκρα.

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1. Ο Ρομπέρτο κάθισε κάτω από τα δοκάρια, με τον Σαλίνο στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Μπονγκ στο αριστερό και ανάμεσα τους οι Σιόβας, Μανωλάς. Μανιάτης και Σάμαρης ήταν τα αμυντικά χαφ, έχοντας μπροστά τους τον Σαλίνο. Στα αριστερά τοποθετήθηκε ο Φουστέρ, στα δεξιά ο Κάμπελ και ο Σαβιόλα στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός αναζήτησε από νωρίς το γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού στο σκορ και παράλληλα θα ανάγκαζε τους γηπεδούχους να βγουν από την άμυνα τους. Μόλις στο 5' ο Κάμπελ μετά από πάσα του Σαβιόλα, με σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ο τελευταίος ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας του Μίτσελ, αφού δέκα λεπτά αργότερα "κέρδισε" πέναλτι από ανατροπή του Λαμπρόπουλου και ευστοχώντας από τα 11 βήματα πανηγύρισε το δεύτερο του τέρμα στη Σούπερ Λιγκ.

Το σύνολο του Τάκη Λεμονή ήταν εντελώς ακίνδυνος, αφού οι παίκτες του έκαναν πάρα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις. Ετσι οι "ερυθρόλευκοι" κέρδιζαν εύκολα την κατοχή και παρέμεναν κοντά στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μετά το πέναλτι του Σαβιόλα, η επόμενη ευκαιρία ήταν και πάλι με τον Αργεντινό στο 42'.

Ο πάγκος έδωσε και πάλι τη λύση
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο και σε αυτό έπαιξαν ρόλο οι αλλαγές του Μίτσελ, αλλά και η αγωνιστική άνοδος του Λεβαδειακού. Οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερη διάθεση για να επιτεθούν και μάλιστα είχαν την πρώτη τους προσπάθεια για γκολ στο 51' με άστοχη κεφαλιά του Μάρτινς.

Η είσοδος του Βάις και του Μήτρογλου έδωσαν πνοή επιθετικά στον Ολυμπιακό, αφού ο τελευταίος με τον Σαβιόλα είχαν καλύτερη συνεργασία από ότι ο Αργεντινός με τον Ολαϊτάν. Ο Κάμπελ λίγο πριν βγει από το παιχνίδι άγγιξε το γκολ, με το δοκάρι να είναι και πάλι σύμμαχος του Πολωνού γκολκίπερ.

Στο 70' και πάλι από στημένη φάση ο Ολυμπιακός έφτασε και σε δεύτερο τέρμα με τον Μήτρογλου να τιμωρεί την αντίπαλη άμυνα που τον άφησε αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή. Με κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Φουστέρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η ταχύτητα του Γιάντση από τα δεξιά περιόρισε τα ανεβάσματα του Μπονγκ, ενώ και στη συνέχεια η είσοδος του Μπούστο βοήθησε τους γηπεδούχους να κυκλοφορήσουν καλύτερα την μπάλα.

Η κλάση του Ιμπαγάσα, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος, έδωσε την ευκαιρία να ανοίξει και αυτός λογαριασμό στη Σούπερ Λιγκ. Ο Σλοβάκος στο 84' με σουτ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Αργεντινού ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Κάπου εκεί οι πρώτοι φίλαθλοι άρχισαν να αποχωρούν, όμως όπως αποδείχτηκε από τη συνέχεια δεν έκαναν καλά, αφού έχασαν ακόμα δύο γκολ. Με τον Φουστέρ να μοιράζει και τον Μήτρογλου να εκτελεί οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στη μεγαλύτερη φετινή τους νίκη, αλλά και τη μεγαλύτερη που έχουν πετύχει στη Λιβαδειά.

Φουστέρ και Μήτρογλου άλλαξαν δύο φορές την μπάλα στο 89΄με τον τελευταίο να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Πρζισόρφσκι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ισπανός με την Τρίτη του ασίστ στο παιχνίδι έδωσε την ευκαιρία στον Μήτρογλου να σημειώσει χατ τρικ.

Λεβαδειακός: Πρζιρόφσκι, Μουλόπουλος, Γεωργίου, Μανόλο, Νικολακάκης, Λαμπρόπουλος (53' Πετράτσι), Μαχαίρας, Κονέ, Ορτέγκα (46' Γιάντσης), Μάρτινς, Βασιλείου.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Σιόβας, Μανωλάς, Μπονγκ, Σάμαρης, Μανιάτης, Φουστέρ, Σαβιόλα (73' Ιμπαγάσα), Κάμπελ (58' Βάις), Ολαϊτάν (65' Μήτρογλου).