Αθλητισμός | 30.06.2015

Η Ελλάδα νίκησε 69 – 60 τη Σερβία στο κλειστό στα Δύο Αοράκια συμπληρώνοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, και πήρε την πρώτη θέση στον 4ο όμιλο – Με Τυνησία για την πρόκριση το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Τρίτη νίκη και πρώτη θέση στον 4ο όμιλο για την Εθνική ομάδα εφήβων που κέρδισε 69 – 60 τη Σερβία στα Δύο Αοράκια, δείχνοντας ψυχή και καθαρό μυαλό ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τη έντονη συμπαράσταση των περίπου 4000 θεατών που δε σταμάτησαν λεπτό να την ενισχύουν.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει έτσι την Τετάρτη (1/7) την Τυνησία (4η στον 3ο όμιλο) θέλοντας νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος για την Εθνική ο Τάιλορ Ντόρσεϊ, με πολύπλευρη προσφορά σε σκοράρισμα, άμυνα και διατήρηση του ρυθμού, με άξιο συμπαραστάτη στον αμυντικό τομέα τους Παπαγιάννη (5 κοψίματα), Λούντζη (5 κλεψίματα).

Το ματς

Η αρχική πεντάδα για την Ελλάδα αποτελούνταν από τους Σταμάτη, Μήτογλου, Σκουλίδα, Παπαγιάννη, Μουράτο. Για τους Σέρβους ξεκίνησαν οι Μαρίνκοβιτς, Όστογιτς, Τζόκοβιτς, Λαζάρεβιτς, Βούσετιτς.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων (2 – 7) στα πρώτα λεπτά, όμως η Εθνική απάντησε με ένα σερί 10 – 0 (12 – 7, στο 6΄20΄΄) χάρις στην πολύ καλή άμυνα και την επιβλητική παρουσία του Παπαγιάννη κάτω από τα καλάθια.

Με τους Σέρβους να απαντούν με ένα σερί 8 – 0 το σκορ έγινε 14 – 17,  22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Με μια βολή του Παπαγιάννη και ένα τρίποντο του Στογιάνοβιτς το δεκάλεπτο έληξε 15 – 20 για τους φιλοξενούμενους.

Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα μετά από συνεχείς άστοχες προσπάθειες και αρκετά λάθη που κόστισαν δεύτερες επιθέσεις, πέτυχε τους πρώτους της πόντους στο 13΄47΄΄ με γκολ φάουλ του Κώττα που μείωσε σε 18 – 24, ενώ νωρίτερα οι Σέρβοι είχαν μπει μπροστά με 9 πόντους (15 – 24, 6΄27΄΄ πριν τη λήξη).

Με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου η Εθνική «έπιασε» στο σκορ τους αντιπάλους της (27 – 27 στο 16΄30΄΄), ενώ με καλή άμυνα και μεγαλύτερη ψυχραιμία στα σουτ, με το Λούντζη να αναδεικνύεται «ειδικός» στα κλεψίματα (4 στο δεκάλεπτο) πέρασε μπροστά με λέι – απ του Λούντζη (30 – 29, 2΄06΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου).

Οι Σέρβοι κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά και έκλεισαν προηγούμενοι με 33 – 37 το πρώτο μισό του αγώνα, με το τρίποντο του Πένο σε «νεκρό» χρόνο να είναι το τελευταίο καλάθι στο πρώτο μέρος.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι που κυριαρχούσαν ολοκληρωτικά στα καλάθια, προσπάθησαν να αποσπαστούν στο σκορ, πήραν διαφορά 6 πόντων (39 – 45), όμως η Ελλάδα αντέδρασε και ισοφάρισε 2΄23΄΄ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Στο υπολειπόμενο διάστημα οι Σέρβοι σημείωσαν μόλις ένα καλάθι με το Τζόκοβιτς, και η Ελλάδα μόλις μία...βολή με το Σταμάτη με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 46 – 47.

Με 4 προσωπικούς πόντους του Σκουλίδα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε μετά από αρκετή ώρα με 50 – 48, 6΄και 40΄΄ πριν τη λήξη.

Παρά το ότι τα πράγματα δε βελτιώθηκαν στα ριμπάουντ το προβάδισμα διευρύνθηκε με τη συμβολή του Ντόρσεϊ με κάρφωμα του οποίου έγινε το 56 – 49 μέσα σε αποθέωση στο 34΄50΄΄.

Η διαφορά ανέβηκε περισσότερο φτάνοντας σε διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά χάρις σε γκολ φάουλ του Ελληνοαμερικανού που «έγραψε» το 59 – 49, 4΄41΄΄ πριν τη λήξη, ενώ έφτασε στη μέγιστη τιμή της με βολή του Παπαγιάννη (60 – 49).

Οι Σέρβοι ανασυντάχθηκαν μειώνοντας σε 62 – 56, όμως το «νερό» είχε μπει στο «αυλάκι» για την Ελλάδα που με τρίποντο του Ντόρσεϊ 40΄΄ πριν το τέλος εξασφάλισε τη νίκη (67 – 58), ενώ τα δευτερόλεπτα που απέμειναν είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 15 – 20, 33 – 37, 46 – 47, 69 – 60.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 11 (2), Λούντζης 7 (5κλ.), Κώττας 3, Ντόρσεϊ 10 (1 τρ., 5 κλ., 6ρ.), Μήτογλου 9 (8ρ.), Μουράτος 1, Σκουλίδας 9 (6ρ.), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης (9, 3 ας), Παπαγιάννης (10, 6ρ. 5κοψ.), Χαραλαμπόπουλος.

Σερβία (Μπουτσάν): Πένο 3(1), Αρανίτοβιτς 3, Μαρίνκοβιτς 9(2), Όστοϊτς 6 (5ρ.), Τζόκοβιτς 14 (4ας), Στογιάνοβιτς 5 (1), Τζόκοβιτς 2, (6ρ.), Λαζάρεβιτς 2(6ρ.), Σίμανιτς 5, Γκλίσιτς, Βούσετιτς 9 (7ρ.3 ας), Μιλαντίνοβιτς 2.

Διαιτητές: Βάσκες, Σοκ, Πασκουάλ.