Αθλητισμός | 29.12.2012

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 67-66 των Λιθουανών στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου, και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2012.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε την ψυχραιμία του στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, όταν η Ζαλγκίρις «άγγιξε» το διπλό, και τελικά «μπήκε με το δεξί» στην φάση των «16» της Ευρωλίγκας.
Περιφέρεια που «έβγαζε φωτιές» είχαν οι πράσινοι στο πρώτο ημίχρονο. Με τους Τζέισον Καπόνο και Μάικ Μπράμος «ζεστούς» σε όλο το 20λεπτο (4 στα 6 είχε ο Αμερικανός και 3 στα 6 ο διεθνής γκαρντ) οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 13 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου (38-25) κι έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο +10 (43-33). Το καλό ξεκίνημα της Ζαλγκίρις δεν είχε συνέχεια, καθώς οι 7 πόντοι του Ντάρντεν και άλλοι τόσοι του Λαφαγιέτ δεν βοήθησαν τους Λιθουανούς, που λόγω της καλής άμυνας του Παναθηναϊκού δεν έβρισκαν το δρόμο προς το εύκολο καλάθι.
Το τρίτο 10λεπτο ανήκε στην ομάδα του Ζοάν Πλάθα. Με επιμέρους σκορ 10-2 και καλή άμυνα, σε συνδυασμό με τα λάθη από πλευράς Παναθηναϊκού, οι Λιθουανοί μείωσαν στο -3 (48-45) και 50-47, αλλά με καθοριστικά τρίποντα του Μπράμος η ελληνική ομάδα διατηρούσε προβάδισμα 6 κι 7 πόντων. Η περίοδος βρήκε στο τέλος της τους «πράσινους» να προηγούνται με 54-49 και το τελευταίο 10λεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι.
Η αντεπίθεση που ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις συνεχίστηκε και στα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου, διάστημα στο οποίο ισοφάρισε (56-56) και με τρίποντο του Πόποβιτς πέρασε μπροστά με 62-58. Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος με τον Μπαρνς να πετυχαίνει καθοριστικό τρίποντο και να βάζει μία βολή και παρά το επιθετικό φάουλ που έκανε στα 6.7'' πριν τη λήξη, ήταν αυτός που οδήγησε τους «πράσινους» στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 15 (5), Ματσιούλις 7 (1), Καπόνο 16 (4), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3 (1), Γκιστ 2, Μπανκς 8 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζοάν Πλάθα): Ντάρντεν 12 (2), Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6 (2), Λαβρίνοβιτς Ντ. 4, Γιανκούνας 9 (1), Καουκένας, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7 (1), Λαφαγιέτ 7 (1), Λαβρίνοβιτς Κσ. 13 (3).