Αθλητισμός | 21.12.2015

Μεγάλη νίκη για τον "αποδεκατισμένο" Εργοτέλη που επιβλήθηκε 2 - 1 μέσα στην Κέρκυρα της ομώνυμης ομάδας - Παρά τις απουσίες 6 σημαντικών στελεχών, και το πλήθος των εξωαγωνιστικών τους προβλημάτων οι "κιτρινόμαυροι" κατέθεσαν ψυχή μέσα στο γήπεδο και υποχρέωσαν τους Φαίακες στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα - Στα δύο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων το ένα ήταν...δώρο από τον Φωτιάδη που έκλεισε τα μάτια σε διπλή ανατροπή του Μάνου που έγινε "σάντουιτς" στο 73'.

Ο Εργοτέλης των χιλίων προβλημάτων έκανε κατάθεση ψυχής στην Κέρκυρα κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με 2 - 1. Η ομάδα του Σταύρου Λαμπράκη άφησε στην άκρη τα προβλήματα και υποχρέωσε τους Φαίακες στην πρώτη τους φετινή εντός έδρας ήττα.

Ο Εργοτέλης ήταν από "ατσάλι", υπερισχύοντας των απουσιών έξι βασικών στελεχών της ομάδας, του πλήθους των εξωαγωνιστικών προβλημάτων που απειλούν την ύπαρξη της ΠΑΕ, της ισχυρής του αντιπάλου, καθώς και του διαιτητή Φωτιάδη ο οποίος έκανε...δώρο το ένα από τα δύο πέναλτι που σφύριξε υπέρ των γηπεδούχων, ενώ αντίθετα "κατάπιε" τη σφυρίχτρα του σε διπλή ανατροπή του Μάνου στο 73'.

Το κρητικό συγκρότημα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του καθώς με το γκολ του Κούρτι στο 15' πήρε το προβάδισμα, απέναντι σε μια Κέρκυρα που πήρε "χείρα βοηθείας", αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε στο 27' όταν το πέναλτι που δόθηκε έπειτα από κανονικό γύρισμα του Άλλα στον Αθανασίου, αποκρούστηκε από τον έμπειρο τερματοφύλακα που είπε "όχι" στον Φάμπιο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήρθε η "ψυχρολουσία" με το δεύτερο πέναλτι (κι αυτό για χέρι του Άλλα) που μετέτρεψε σε γκολ αυτή τη φορά ο Σουάνης.

Ο Εργοτέλης έδειξε ψυχή και ωριμότητα στο δεύτερο μέρος, κρατώντας μακριά από την εστία του τους γηπεδούχους, ενώ στο τελευταίο τέταρτο ανέβηκε με στόχο τη νίκη, που κατακτήθηκε με την γυριστή κεφαλιά του εξαιρετικού Μάνου ο οποίος πήρε "δέκα με τόνο" σε μια ομάδα που συνολικά αρίστευσε.

ΤΟ ΜΑΤΣ

4' Ο Κόντος κέρδισε φάουλ από τον Άλλα έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο ίδιος με το αριστερό όμως ο Αθανασίου μπλόκαρε.

15' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη με τον Ζαν Κούρτι. Ο νεαρός μέσος σημείωσε το πρώτο του "επαγγελματικό" γκολ με τους "κιτρινόμαυρους" εκμεταλλευόμενος σέντρα του Ρέντζα από τα δεξιά, κι ενώ προωθήθηκε στο δεύτερο δοκάρι. Η κεφαλιά που έπιασε στην δεξιά γωνία του Κουτζαβασίλη κατέληξε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα της Κέρκυρας. Ιδανικό ξεκίνημα για την κρητική ομάδα.

25' Παραλίγο να "βγάλει" νέα φάση από το "μηδέν" ο Εργοτέλης μετά από ελεύθερο του Αθανασίου και αμυντική ασυνεννοησία των γηπεδούχων, όμως ο Κουτζαβασίλης πρόλαβε τον Παμλίδη πριν έρθει σε επαφή με τη μπάλα απομακρύνοντας.

27' Σε κανονικό γύρισμα του Άλλα στον Αθανασίου ο Φωτιάδης είδε πέναλτι. Ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη όμως έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε το χτύπημα του Φάμπιο, ενώ το σουτ που ακολούθησε στη συνέχεια κατέληξε άουτ. Θεία δίκη...

30' Μάνος και Γκόμες λογομάχησαν και δέχτηκαν κίτρινη κάρτα.

34' Φάση διαρκείας για τον Εργοτέλη. Μετά από σέντρα από δεξιά ο Παμλίδης έπιασε κεφαλιά που έφυγε προς τα πλάγια, όμως ο Μάνος έγινε κάτοχος της μπάλας, έμεινε όρθιος και έπιασε φαλτσαριστό, γυριστό σουτ που μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

43' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους σε σέντρα που βγήκε από τα αριστερά, και κεφαλιά του Ζορμπά που πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς να απομακρύνουν οι Κούτρης και Άλλα, ενώ η άμυνα του Εργοτέλη καθυστέρησε χαρακτηριστικά να απομακρύνει τη μπάλα από την περιοχή.

45' ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα που κέρδισε νέο πέναλτι. Ο Άλλα βρήκε τη μπάλα με το χέρι σε κοντινό σουτ του Κόντου και ο Φωτιάδης έδειξε ξανά την άσπρη βούλα. Εκτελεστής ήταν ο Σουάνης που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και παράλληλα τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια αφού αμέσως μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου μέρους.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Εργοτέλη στο πρώτο ημίχρονο. Ψυχωμένη και με σωστό προσανατολισμό η κρητική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί και χρειάστηκε να δοθούν δύο πέναλτι για να ισοφαριστεί. Αξιόμαχος παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες του ο Εργοτέλης κερδίζει τις εντυπώσεις του πρώτου 45λεπτου.

Έναρξη δεύτερου μέρους

Με αλλαγή για την Κέρκυρα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Καμπάνταης αντικατέστησε τον Καρντόσο.

47′ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη για να πάρει ξανά προβάδισμα, όταν ο Ρέντζας βγήκε μόνος του απέναντι στον Κουτζαβασίλη, όμως ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας είπε "όχι" στο σουτ που επιχείρησε.

54' Κίτρινη κάρτα στο Σουάνη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Στεβάνοβιτς.

59' Δωματάς αντί Κούτρη η πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη.

61' Κίτρινη στον Παμλίδη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κουτζαβασίλη.

62' Ο διαιτητής χαρίστηκε στον Σουάνη που έχει ήδη "κιτρινιστεί" και διαμαρτυρήθηκε έντονα για τον καταλογισμό ενός καθαρού οφ - σάιντ.

63' Μακρίδης αντί Φάμπιο η δεύτερη αλλαγή των γηπεδούχων.

63' Κίτρινη στον Ντιόγκο που τα έβαλε με τον επόπτη.

65' Κίτρινη στον Αυγενικού για φάουλ στο Μακρίδη.

66' Η Κέρκυρα απείλησε με τον Κόντο το σουτ του οποίου από πλάγια δεξιά έδιωξε ο Αθανασίου.

69' Μπουρσέλης αντί Αυγενικού η δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη.

70' Παρατήρηση του Φωτιάδη στον προπονητή του Εργοτέλη Σταύρο Λαμπράκη.

72' Ο Μάνος κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα με το στήθος και τροφοδότησε με κεφαλιά τον Παμλίδη στην περιοχή όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ που έκανε κατέληξε άουτ.

73' Ξανά ο Μάνος ταλαιπώρησε την άμυνα της Κέρκυρας και δέχτηκε διπλό μαρκάρισμα στην περιοχή όμως ο Φωτιάδης έδειξε "παίζετε".

75' Νέα ευκαιρία για τον Εργοτέλη σε σουτ του Μπουρσέλη που έδιωξε χωρίς να συγκρατήσει τη μπάλα ο Κουτζοβασίλης, με την άμυνα των γηπεδούχων να απομακρύνει στη συνέχεια.

76' Τρίτη αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Βλάχος αντικατέστησε το Ντιόγκο.

77' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη που παίρνει ξανά προβάδισμα στο σκορ χάρις σε ωραία γυριστή κεφαλιά του Μάνου έπειτα από σέντρα του Ρέντζα. Ο ακραίος αμυντικός ήταν δημιουργός και στα δύο γκολ της ομάδας που μπήκαν με ισάριθμες κεφαλιές των Κούρτι και Μάνου. Έξαλλα τα πανηγύρια για τους "κιτρινόμαυρους" ενώ ο σκόρερ πήγε στην κάμερα και έδειξε ένα χαρτί που έγραφε "lele's 15"

86' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη για να "καθαρίσει" το παιχνίδι όταν ο Μπουρσέλης έκανε μπαλιά "τρύπα" στον Δωματά μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που έκανε ο δεύτερος κατέληξε άουτ.

87' Ολοκληρώθηκαν οι αλλαγές για την κρητική ομάδα καθώς ο Γαρεφαλάκης αντικατέστησε τον κορυφαίο Μάνο.

Συμπληρώθηκαν τα 90' με τον Εργοτέλη να έχει ως απολογισμό 14 τελικές έναντι 9 της Κέρκυρας.

92' Κίτρινη στον Αθανασίου για καθυστερήσεις.

94' Από φάουλ που εκτέλεσε ο Κουτζαβασίλης, και έπειτα από την κεφαλιά του Κόντου, ο Ζορμπάς έπισε δεύτερη κεφαλιά με τον Αθανασίου να μπλοκάρει διαφυλάτοντας τη νίκη του Εργοτέλη.