Αθλητισμός | 23.03.2014

Με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Εργοτέλη με σκορ 1-4.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας με σόου του Νέλσον Βαλντές στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να επικρατήσει άνετα του Εργοτέλη με 1-4.

Στο 3', 8' και 14' ο Παραγουανός επιθετικός σημείωσε χατ τρικ και έκανε εύκολο το έργο των "ερυθρόλευκων" κάνοντας το 0-3 ενώ στο 32' ο Κάμπελ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-4.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και να ψάξει το γκολ για να μειώσει το σκορ και το κατέφερε με τον Ιμπραϊμ στο 56' με πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή.

Στην συνέχεια ο Εργοτέλης έψαξε και δεύτερο γκολ έχοντας ευκαιρίες αλλά το 1-4 ήταν το τελικό σκορ στο ματς.

Η διάταξη

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης έχει παρατάξει τον Εργοτέλη με σύστημα 4-2-3-1 με τον Στοϊκοβιτς κάτω από την εστία, τους Μεχί και Αντελέγιε στο κέντρο της άμυνας, δεξί μπακ τον Τζανακάκη και αριστερά τον Κοντέ. Στον άξονα βρισκονται οι Ιμπραϊμ, Καρντόσο και λίγο πιο μπροστά τους ο Μπουχαλάκης. Δεξί χαφ ο Μπαντιμπανγκά, αριστερά ο Χαντί και στην κορυφή της επίθεσης ο Μονακέλο.

Από την άλλη πλευρά ο κ.Μίτσελ έχει επιλέξει ένα σύστημα 4-4-2 με τον Μέγιερι κάτω από την εστία τους Μαρκάνο και Παπαδόπουλο στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ τον Μιγκέλ Τόρρες και αριστερά τον Μπόνγκ. Στην μεσαία γραμμή έχει επιλέξει τους Εντινγκά, Σάμαρη. Δεξι χαφ τον Κάμπελ, αριστερά τον Πέρες και στην κορυφή της επίθεσης τους Σέποβιτς και Βαλντές.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

1' Ξεκίνησε το ματς στο Παγκρήτιο Στάδιο.

3' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Βαλντές σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ και πλάσαρε σωστά κάνοντας το 0-1.

8' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Από πολύ νωρίς ο Ολυμπιακός διπλασιάζει τα τέρματα του με σκόρερ και πάλι τον Βαλντές ο οποίος βρέθηκε πάλι ακάλυπτος μέσα στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Στοϊκοβιτς.

10' Μεγάλη χαμένη φάση με τον Χαντί να πλασάρει από κοντά άουτ.

12' Χαμένη ευκαιρία με τον Σέποβιτς για τον Ολυμπιακό, με τον Στοϊκοβιτς να αποκρούει.

14' ΓΚΟΛ! Πάλι ο Βαλντές ο οποίος κάνει χατ τρικ. Ο Σάμαρης με τον Κάμπελ έκρυψαν την μπάλα ο Βαλντές έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας ο οποίος από κοντά έκανε το 0-3.

23' Εκτέλεση φάουλ του Σάμαρη από καλό σημείο, η μπάλα άουτ.

27' Κεφαλιά του Μονακέλο μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.

31' Ο Πέρες ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Τζανακάκη και κέρδισε πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Υπάρχουν διαμαρτυρίες από πλευράς Εργοτέλη για την υπόδειξη του πέναλτι από τον διαιτητή της αναμέτρησης κ.Μήτσιο.

32' ΓΚΟΛ! Ο Κάμπελ εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 0-4 για τον Ολυμπιακό

44' Ο Κάμπελ έβγαλε την σέντρα από αριστερά αλλά δεν πρόλαβε ο Πέρες να βρει την μπάλα.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Παγκρήτιο Στάδιο, με τον Ολυμπιακό να έχει καθαρίσει την υπόθεση νίκη, καθώς βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 0-4.

Να θυμίσουμε τρία γκολ έχει σημειώσει ο Βαλντές (3', 8' και 14') και ένα πέναλτι ο Κάμπελ (32').

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Παγκρήτιο Σταδιο. Δυο αλλαγές για τον Εργοτέλη με Κοζορώνη και Σαρρή να παίρνουν τις θέσεις των Καρντόσο και Μεχία.

Μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Μασάντο να παίρνει την θέση του Εντινγκά.

55' Πιέζει ο Ολυμπιακός και για 5ο γκολ!

56' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη! Ο Ιμπραϊμ με πολύ όμορφη προσπάθεια έκανε και το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στην εστία του Μέγιερι, μειώνοντας έτσι για τον Εργοτέλη σε 1-4

57' Πολύ δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη με το αριστερό η μπάλα άουτ!

59' Χαμένη φάση με τον Σέποβιτς για τον Ολυμπιακό, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων βρέθηκε τετ α τετ αλλά πλάσαρε πάνω στον Στοϊκοβιτς.

62' Μεγάλη χαμένη φάση για τον Εργοτέλη ο οποίος βγήκε στην κόντρα επίθεση με τον Μονακέλο, ο Μπαντιμπανγκά έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας βγήκε μπροστά απο τον Μέγιερι σούταρε όμως πάνω στο πορτιέρο του Ολυμπιακού.

68' Μικρή διακοπή στο ματς καθώς έχει δημιουργηθεί σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων για ενα σκληρό μαρκάρισμα του Σαρρή στον Σάμαρη.

75' Καλή φάση με τον Διαμαντάκο για τον Εργοτέλη με τον νεαρό επιθετικό να σουτάρει άουτ.

81' Ωραία ενέργεια του Κάμπελ ο οποίος έκανε πολύ όμορφη προσποίηση όμως το πλασέ του κόντραρε στον Αντελέγιε και κατέληξε κόρνερ.

90' Δυο λεπτά έξτρα χρόνου έδωσε ο 4ος διαιτητής κ.Λιαχούδης

90+1 Σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή δεν ήταν καλό, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μ.Ουζουνίδης): Στοϊκοβιτς, Τζανακάκης, Κοντέ, Μεχία (46' Σαρρής), Αντελέγιε, Καρντόσο (46' Κοζορώνης), Χαντί, Ιμπραϊμ, Μπουχαλάκης, Μονακέλο (71' Διαμαντάκος), Μπαντιμπανγκά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Μίτσελ): Μέγιερι, Μαρκάνο (58' Παπάζογλου), Παπαδόπουλος, Σάμαρης, Τόρρες, Εντινγκά (46' Μασάντο), Πέρες, Βαλντές (71' Βέργος), Κάμπελ, Σέποβιτς, Μπόνγκ.