Αθλητισμός | 23.03.2014

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ από την Καλλονή με 1-0.

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ.

Η Καλλονή είχε αρκετές φάσεις στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 68' με τον Λεοζίνιο με σουτ έξω από την περιοχή.

Προς το τέλος του αγώνα η ομάδα του Σα Πίντο είχε τις φάσεις για να ισοφαρίσει με τους Μπαρέιρο και Ροβίθη ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

1' Ξεκίνησε το ματς στο ΟΑΚΑ

5' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Καλλονή. Στην θέση του Αναστασιάδη λόγω τραυματισμού ο Βαλιός.

9' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Στάθη να κάνει ωραία προσπάθεια από δεξιά έβγαλε την σέντρα με τον Ποντάνι να προλαβαίνει τον Κουτσιανικούλη πριν πιάσει την κεφαλιά.

16' Μεγάλη χαμένη φάση για τον ΟΦΗ με τον Ζε Εντουάρντο να βγαίνει σε θέση τετ α τετ όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

18' Εκτέλεση κόρνερ του Λεοζίνιο κεφαλιά του Βαλιού η μπάλα από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

19' Κεφαλιά του Μαρτσέλο η μπάλα άουτ. Από καλή θέση αυτή η φάση για την Καλλονή.

27' Πιέζει ο ΟΦΗ που ψάχνει να ανοίξει το σκορ, έχοντας κλείσει στο μισό γήπεδο την Καλλονή

30' Μεγάλη φάση για την Καλλονή με τον Μανούσο να σουτάρει από κοντά με τον Φερνάντες να πραγματοποιεί τρομερή απόκρουση, ωστόσο ο δεύτερος βοηθός υπέδειξε τον επιθετικό της Καλλονής σε θέση οφσάιντ.

32' Απίστευτη φάση για την Καλλονή με τον Μανούσο να βγαίνει τετ α τετ σε κενή εστία προτίμησε να πασάρει στον Περόνε ο οποίος από το μισό μέτρο έστειλε την μπάλα άουτ.

43' Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, μπλόκαρε εύκολα ο Φερνάντες.

44' Εκτέλεση φάουλ του Ντουντού λίγο πιο κάτω από την μεσαία γραμμή η μπάλα βρήκε σε σώμα ποδοσφαιριστή της Καλλονής και κατέληξε κόρνερ.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ. ΑΕΛ Καλλονής - ΟΦΗ 0-0

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Αλλαγή για τον Ρικάρντο Σα Πίντο με τον Παπάζογλου να μπαίνει στην θέση του Μπανούση.

51' Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο από καλό σημείο, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Φερνάντες καθώς το επιχείρησε με συρτό σουτ όμως μπλόκαρε ο Πορτογάλος πορτιέρο του ΟΦΗ.

55' Σουτ του Λεοζίνιο από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα άουτ.

62' Ο Κάλαϊτζιτς έβγαλε την κάθετη πάσα στον κενό χώρο όπου κυνήγησε ο Περογαμβράκης αλλά δεν πρόλαβε την έξοδο του Χογκ.

64' Απίστευτη φάση για την Καλλονή με τον Περόνε να στρώνει στον Μανούσο ο οποίος σε κενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

68' ΓΚΟΛ για την Καλλονή! Ο Λεοζίνιο με σουτ έξω από την περιοχή ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους κάνοντας το 1-0 κόντρα στον ΟΦΗ!

84' Κεφαλιά του Μπαρέιρο μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε ο Χόγκ.

85' Μεγάλη φάση με τον Ροβίθη για τον ΟΦΗ. Ο νεαρός επιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

90' Συμπληρώθηκαν εννενήντα λεπτά αγώνα, +3 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Γ.Μαντζουράκης): Xογκ, Ζακουανί, Αναστασιάδης (5' Βαλιός), Χωριανόπουλος, Φαρία, Άλβες, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ποντάνι, Γκαρσία (75' Καλτσάς), Περόνε (89' Καζάκης)

Αναπληρωματικοί: Σιδεράκης, Καλτσάς, Βαλιός, Καζάκης, Κεϊτά, Φουρλάνος, Γάλας

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Φερνάντες, Ζόρο, Μπανούσης (46' Παπάζογλου), Κουτσιανικούλης, Ντουντού (73' Ροβίθης), Κάλαϊτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης (66' Σίσιτς), Μπαρέιρο, Μιλιάζες, Στάθης

Αναπληρωματικοί: Αγριμάκης, Τριποτσέρης, Μπούρμπος, Δαμιανάκης, Παπάζογλου, Ροβίθης, Σίσιτς