Αθλητισμός | 31.08.2014

"Με 3-1 σετ έχασε ο Ελληνοαυστραλός από τον Ισπανό Ρομπρέδο"

Πάνω στον πολύ έμπειρο Τόμι Ρομπρέδο σταμάτησε η πορεία του Νικ Κύργιου στο φετινό US Open.

Η εμπειρία και η αποφασιστικότητα του Ισπανού μπόρεσαν να τον κάνουν να είναι καλύτερο τις κρίσιμες στιγμές και να μπορέσει τελικά να επικρατήσει του Κύργιου με 3-1 σετ (3-6, 6-3, 7-6(4), 6-3) και να σφραγίσει το ντέρμπι στην φάση των 16 με τον Στάνισλας Βαβρίνκα.

Ο Κύργιος μπήκε αποφασισμένος και δυναμικά στο παιχνίδι και αυτό φαίνεται από το 5-0 games προβάδισμα που είχε πάρει στο πρώτο σετ. Με το πολύ καλό του σερβίς ανάγκασε τον αντίπαλο του σε αμυντικό τέννις και έτσι κατέκτησε το πρώτο σετ με 3-6.

Στο 2ο σετ ο Ρομπρέδο ανέβασε τις μηχανές του και επέστρεφε ότι πόντο ερχότανε με μεγάλη επιτυχία. Το αξιοσημείωτο εδω είναι ότι δεν έκανε ούτε ένα λάθος !! Έτσι λοιπόν μπόρεσε και επικράτησε με 6-3 και ισοφάρισε το παιχνίδι.

Στο 3ο και καθοριστικό σετ και οι 2 κράτησαν τα σερβίς τους και έτσι οδηγήθηκαν στα tie break. Εκεί ο Κύργιος μπόρεσε και ανέτρεψε το 0-3 του Ρομπρέδο αλλά στη συνέχεια έχασε τα 2 δικά του σερβίς και έτσι ο Ισπανός πήρε κεφάλι με 2-1 σετ.

Στο 4ο και τελευταίο σετ αφού όλα ήταν με το μέρος του Ισπανού ο Κύργιος δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά πράγματα και έτσι έπεσε με το κεφάλι ψηλά μετά από 2 ώρες και 28 λεπτά.

Νωρίτερα ο Βαβρίνκα δεν χρειάστηκε να δώσει αγώνα αφού ο Κάβτσιτς απέσυρε την συμμετοχή του λόγω τραυματισμού και έτσι Βαβρίνκα και Ρομπρέδο θα τεθούν αντιμέτωποι στους 16 της διοργάνωσης.

Μια από τις πιο εύκολες νίκες στην καριέρα του πέτυχε στον 3ο γύρο Νόβακ Τζόκοβιτς, αφού με χαρακτηριστική ευκολία επικράτησε του Κέρει με 6-3, 6-2, 6-2 σε μόλις 84 λεπτά! Στη συνεχεια θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό Κολσράιμπερ.