Αθλητισμός | 31.01.2015

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα το δεύτερο γύρο της Α2 μπάσκετ ο ΟΦΗ, γνωρίζοντας την ήττα 65-63 από τον Φίλιππο στη Βέροια.

Παιχνίδι με εναλλαγές στο ρυθμό του, αλλά και στις αγωνιστική εικόνα των δυο ομάδων, οι οποίες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στον αγώνα που τους έδιναν και το προβάδισμα, όπου στην αρχή για τους γηπεδούχους έφτασε και τους 10 πόντους. Ο ΟΦΗ ανέκαμψε, πήρε και αυτός το προβάδισμα, χωρίς όμως μεγάλη διαφορά, με τον αγώνα να κρίνεται στις λεπτομέρειες, στις βολές και στα λάθη των τελευταίων δευτερολέπτων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα έχοντας το προβάδισμα, αλλά χωρίς να μπορέσουν να πάρουν από νωρίς διαφορά ασφαλείας (9-5, 11-7), κάτι που κατάφεραν λίγο αργότερα όταν προηγήθηκαν 21-14, με τον πρώην παίκτη του ΟΦΗ Χάρη Πλιούκα, να είναι ο κινητήριος μοχλός της ομάδας της Βέροιας. Μάλιστα με δικό του τρίποντο ο Φίλιππος έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 31-21, κάτι που «ξύπνησε» τον ΟΦΗ και ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση…

Αρχικά η κρητική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Χάλαρη μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους, για να ακολουθήσει έναν 0-7, που έφερε και πάλι τον Όμιλο σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλό του, κάνοντας το σκορ 31-28. Ο Φίλιππος ξέφυγε εκ νέου κάνοντας το 34-28, όμως με πέντε πόντους του Στυλιανού ο ΟΦΗ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στον πόντο, 34-33, ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με τον ΟΦΗ να είναι μπροστά στο σκορ 34-35, έπειτα από καλάθι του Χάλαρη.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται πόντο πόντο στο προβάδισμα, μέχρι που ο ΟΦΗ κατάφερε με τους Λιανό και Χάλαρη να πάρει πλεονέκτημα 4 πόντων (43-47). Τη διαφορά αυτή οι παίκτες του Φώτη Τακιανού κατάφεραν να τη διατηρήσουν έχοντας σωστές επιλογές στην άμυνα και ψυχραιμία στην επίθεση. Η καλή αυτή διαχείρηση του αγώνα έδωσε τη δυνατότητα στον ΟΦΗ με καλάθι του Μποχωρίδη, να ανεβάσει το υπέρ σκορ στο +6 (47-53), για να έρθει όμως άμεσα η απάντηση από τους γηπεδούχους με τον Γκιουλέκα που έκανε το 50-53, για να κλείσει η 3η περίοδος με τον ΟΦΗ να είναι μπροστά 50-54.

Το τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με τον Φίλιππο να κάνει ένα επί μέρους 7-0 και να ανακτά το προβάδισμα στο σκορ 57-54, για να μειώσει ο Χάλαρης στον πόντο 57-56. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα, για να ισοφαρίσει για τον Όμιλο ο Μποχωρίδης 59-59.

Χέρι-χέρι οι δύο αντίπαλοι μέχρι τα τρία τελευταία λεπτά του αγώνα, οπότε και ο Στυλιανού έβαλε μπροστά τον ΟΦΗ 59-61, 1:50 πριν τη λήξη, για να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους με τρίποντο ο Πλιούκας 62-61…

Ένα λάθος των γηπεδούχων 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έδωσε τη μπάλα στον ΟΦΗ, για να ακολουθήσει όμως ένα ακόμα λάθος, αυτή τη φορά από τους φιλοξενούμενους και τον Μποχωρίδη, φέρνοντας και πάλι την κατοχή στον Φίλιππο. Ο Γκιουλέκας με βολές έκανε το 64-61 και με τον ίδιο τρόπο ο Μποχωρίδης το 64-63. Και πάλι ο Γκιουλέκας με μια εύστοχη βολή έδωσε «αέρα» 2 πόντων στους γηπεδούχους 65-63, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης, καθώς ο Σταμπουλής αστόχησε στην τελευταία προσπάθειά του που ήταν σουτ για 3 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 21-14, 34-35 ημίχρονο, 50-54, 65-63.

Πηγή: sporfm.gr