Αθλητισμός | 30.08.2014

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Εργοτέλης στην Μυτιλήνη, εκεί όπου η Καλλονή πανηγύρισε την επιστροφή της στην φυσική της έδρα με νίκη και συνεχίζει θετικά στο πρωτάθλημα της Super League μετά την ισοπαλία στην Τούμπα.

Το σκορ άνοιξε στο 43' ο Καλτσάς με μακρινό σουτ, σε ένα κακό χρονικά σημείο για τους "κιτρινόμαυρους". Στο 77' η ομάδα του Χουάν Φεράντο ήρθε σε ακόμα πιο δύσκολη θέση καθώς ο Μέγι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του να συνεχίσει το ματς με δέκα παίκτες. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 89' με σκόρερ της Καλλονής τον Γιορέντε.

Οι φάσεις του αγώνα:

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

3' Πρώτη φάση στο παιχνίδι με τον Καλτσά να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

6' Ακόμα μια καλή στιγμή για την Καλλονή με τον Λεοζίνιο να πασάρει στον Χουάνμα και ο ισπανός επιθετικός έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε.

10' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Μπρούνο έβγαλε ωραία σέντρα, όμως ο Χογκ βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε την μπάλα πριν φτάσει στον Χαντί

12' Λάθος στην άμυνα του Εργοτέλη και ευκαιρία με τον Χουάνμα όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

14' Φάουλ από καλή θέση με τον Λεοζίνιο, η μπάλα άουτ.

21' Ευκαιρία με τον Μπρούνο για τον Εργοτέλη, όμως το σουτ του το μπλόκαρε ο Χογκ.

33' Συρτό σουτ του Χουάνμα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

37’ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Άλαν μπαίνει στην περιοχή, όμως οι αμυντικοί της Καλλονής έδιωξαν. Στη συνέχεια του σουτ του Καζναφέρη πέρασε άουτ.

43' ΓΚΟΛ για την Καλλονή! Με μακρινό σουτ ο Καλτσάς ανοίγει το σκορ στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης και κάνει το 1-0 για την Καλλονή κόντρα στον Εργοτέλη.

45' Συμπληρώθηκαν 45 λεπτά αγώνα, ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. ΚΑΛΛΟΝΗ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-0!

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

55' Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, απέκρουσε ο Τσέρνι.

56' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ατομική ενέργεια του Άλαν, το σουτ του κατέληξε άουτ.

60' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη! Ο Λυκογιάννης από αριστερά έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Γιορέντε έδιωξε

72' Καλή στιγμή για την Καλλονή. Ο Καλτσάς προσπαθεί να αιφνιδιάσει και πάλι τον Τσέρνι, όμως ο τερματοφύλακας τον Κρητικών μπλοκάρει με άνεση.

73' Και πάλι η Καλλονή. Ο Μίνγκας έβγαλε τη σέντρα, όμως το πλασέ στην κίνηση του Χουάνμα κατέληξε άουτ.

77' Κόκκινη κάρτα για τον Εργοτέλη! Ο Μέγι βλέπει την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Χουάνμα και αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες

78΄ Ο Μανούσος εκτελεί φάουλ λίγο έξω απ' την περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.

89' ΓΚΟΛ για την Καλλονή! Η Γιορέντε κάνει το σουτ, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0

90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Χογκ, Βαλιός, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Ναβάρο (65' Μίνγκας), Γιορέντε, Κεϊτά, Λεοζίνιο, Καλτσάς, Μανούσος (82' Πιπίνης) και Χουάνμα

Στον πάγκο οι: Δαύκος, Κύπρου, Γιώργου, Βλαστέλλης, Χωριανόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χουάν Φεράντο): Τσέρνι, Χαντί, Μεγί, Φιντέλεφ, Πίτσος, Κοζορώνης, Τζανακάκης, Γιουσούφ (46' Λυκογιάννης), Χαλκιαδάκης, Άλαν Ντα Σίλβα (73' Παμλίδης), Καζναφέρης (87' Σαϊνάτι)

Στον πάγκο οι: Καβουσάκης, Στράους, Ρέντζας, Κουτρής

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, α' βοηθός: Λάζαρος Δημητριάδης, β' βοηθός: Χασάν Κούλα