Αθλητισμός | 31.03.2013

Ο Εργοτέλης αν και προηγήθηκε στο σκορ δεν κατάφερε να το κρατήσει το υπέρ του σκορ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 2-1 από τον Φωκικό στην Αμφισσα και να γκρεμιστεί και πάλι από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δυο πρόσωπα παρουσίασε για μια ακόμα φορά ο Εργοτέλης. Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί στο παιχνίδι ωστόσο στην επανάληψη έδειξε ένα κακό αγωνιστικό πρόσωπο  γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Φωκικού και κατάφεραν να πετύχουν δυο γκολ γκρεμίζοντας και πάλι τους κιτρινόμαυρους από την κορυφή.

Το φίλμ του αγώνα

Πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού χωρίς τιποτα ιδιαίτερο με τους παίκτες των δυο ομάδων να κάνουν νευρικές κινησεις και να ψάχνουν τα πατήματα τους

6' Πρώτη φάση στο παιχνίδι και είναι απο πλευράς Εργοτέλη  με τον Βερπακόφσκις να κάνει την σέντρα, ο Μπουχαλάκης απο καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας του Φωκικού Γεωργίου.

7' Ο Καραπέτσας προσπάθησε να μπεί στην περιοχή του Εργοτέλη, με τον Τζανακάκη να κόβει τον παίκτη των γηπεδούχων

14' Πρώτη κίτρινη κάρτα και είναι για τον Μαρτίνο για φάουλ στον Ζάχορα.

Πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού και θα λέγαμε ότι έχουμε παιχνίδι κέντρου ανάμεσα στις δυο ομάδες. Μάλιστα μόλις δυο είναι οι καλές φάσης μέχρι στιγμής μια για την κάθε ομάδα.

17' Ο Μπουχαλάκης μετά από μια πολύ όμορφη ενεργεια έβγαλε μια σέντρα στην περοχή του Φωκικού για τον Χαντί ωστόσο πρόλαβε και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Φωκικού.
19' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και πάλι για παίκτη του Φωκικού αυτή την φορά στον Γουόρντεν.
20'  Κίτρινη στον Κοζορώνη για ένα δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Σκαρίμπ
24' Εξυπνο γύρισμα της μπάλας από τον Θέο που ξέφυγε από τον Τζανακάκη, έκανε την σέντρα σουτ με τον Αθανασίου να μπλοκάρει εύκολα.
26' Καταπληκτική αντεπίθεση για τον Εργοτέλη με τον Ρομάνο να τροφοδοτεί τον Ζάχορα, την τελευταία στιγμή όμως ο Αλμπέρτο με προβολή έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ κόρνερ.
28' Ο Γκόμες έβγαλε μια ωραία σέντρα στα καρέ του Εργοτέλη, ο Καραπέτσας από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά με τους αμυντικούς των κιτρινόμαυρων να διώχνουν την μπάλα.

31' Φάουλ έξω από την περιοχή για τον Φωκικό, 3-4 το οποίο εκτέλεσε ο Καραπέτσας, αλλά η μπάλα θα χτύπησε στο τείχος.
32' Ωραίος συνδυασμός Χαντί και Βερπακόφσκις, αλλά ο Γεωργίου θα διώξει.

34’ Γκολ 0-1! Ο Κοζορώνης έκανε το γέμισμα στην περιοχή του Φωκικού μετά την λάθος έξοδο του Γεωργίου, ο Μπουχαλάκης σε κενή έστία έστειλε την μπάλα στα διχτυα!

40' Πάσα του Αλμπέρτο στον Γουόρντεν που έκανε την προβολή με τον Πίτσο να διώχνει σε κόρνερ.

Σκληρό παιχνίδι στο πρώτο 45’ του παιχνιδιού. Δυνατές μονομαχιές μεταξύ των παικτών του Φωκικού και του Εργοτέλη με τους «κιτρινόμαυρους» να είναι πιο ουσιαστικοί και να βρίσκονται δίκαια μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του τερματοφύλακα του Φωκικού. Οι παίκτες του Σινισα Γκογκιτς πήγαν στα αποδυτήρια με τον αέρα του 1-0 Από την πλευρά τους τώρα οι γηπεδούχοι κυρίως μετά το γκολ του Εργοτέλη έχουν ανοιχτεί ακόμα περισσότερο ψάχνοντας την ισοφάριση

Εναρξη Β' Ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το δεύετρο ημίχρονο Φωκικός και Εργοτέλης

46' Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο β' ημίχρονο και με το καλημέρα έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ηκεφαλιά του Θέου χτύπησε στο δοκάρι του Αθανασίου!
50' Ατομική προσπάθεια  Γουόρντεν, μπήκε στην περιοχή του Εργοτέλη με τον Πίτσο να διώχνει την μπάλα

52' Σεντρα από τον Γκόμες στον Σκαρίμπα ο οποίος απο καλή θέση πλασάρει άουτ

Ο Φωκικός έχει μπει πιο δυνατά στη  επανάληψη και προσπαθεί να ισοφαρίσει το γκολ του Εργοτέλη

64' Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη, με τον Ζάχορα να φεύγει από το παιχνίδι και την θέση του να παίρνει ο Ουέλιγκτον.
66' Σε αλλαγή προχωρησε και ο Φωκικός με τον Λουκίνα να μπαίνει στον αγώνα αντί του Θέου.

69' Γκολ 1-1 Η πίεση του Φωκικό καρποφώρησε . Ο Γουόρντεν έκανε την πάσα στον Γκόμες, ο οποίος ξέφυγε από τον Τζανακάκη σέντραρε στο  Λουκίνα που με κεφαλι/ά έστειλε την μπάλα στα δίχτια ισοφαρίζοντας

72' Ενας λάθος από πλευράς Εργοτέλη παραλίγο να στοιχήσει στην ομάδα του Εργοτέλη. Συγκεκριμένα ο Πίτσος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα  την έδωσε περίεργη τροχιά  και έφυγε ελάχιστα άουτ απο το κάθετο δοκάρι του Αθανασίου

74' Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη, με τον Γκόγκιτς θα ρίχνει στον αγώνα τον Δωματά στη θέση του Μπουχαλάκη, θέλοντας να κάνει περισσότερο επιθετική την ομάδα του.
76' Μόνος του ο Χαντί απο τη δεξιά πλευρά θα κάνει το σουτ, για να περάσει όμως η μπάλα ελάχιστα άουτ απο το κάθετο δοκάρι, στην πρώτη φάση του Εργοτέλη στο δεύτερο ημίχρονο.
78’Γκολ 2-1. Ο Λουκίνα βρηκε το δρόμο προς τα διχτυα για δεύτερη φορά γράφοντας το 2-1

79' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργίου.

Ο Εργοτέλης παρουσιάζει ένα διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε ο Φωκικός  και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι

80' Αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Καραπέτσας στην θέση του Ταμπάκη.

84' Τελευταία αλλαγη και για τον Εργοτέλη με τον Σινισα Γκογκιτς να προσπαθεί κάτι να αλλαξει Ο Χαλκιαδάκης μπήκε στην θέση του Κοζορώνη.

89' Τρίτη αλλαγή για τον Φωκικό ο Γουόρντεν θα βγει από την αναμέτρηση και στη θέση του θα περάσει ο Αργυρός.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

93' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο για καθυστέρηση. Οι παίκτες του Φωκικού ευλογα προσπαθούν να ροκανίσουν το χρόνο

Φωκικός (Π. Δημητρίου): Γεωργίου, Χαλούλος, Θέος (66' Λουκίνας), Μαρτίνος, Αλμπέρτο, Σκαρίμπας, Γουόρντεν (89' Αργυρός), Κωστόπουλος, Νάστος, Καραπέτσας (80' Ταμπάκης), Γκόμες.

Εργοτέλης (Σ. Γκόγκιτς): Αθανασίου, Τζανακάκης, Γεωργίου, Πίτσος, Γιοβάνοβιτς, Μπουχαλάκης (74' Δωματάς), Κοζορώνης, Ρομάνο, Χαντί (84' Μπρούνο), Βερπακόφσκις, Ζάχορα (64' Ουέλιγκτον).

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος, Παπανικολάου (Κορινθίας)
4ος: Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νίας)