Αθλητισμός | 14.01.2015

Έχασε μία μάχη αλλά όχι τον πόλεμο ο ΟΦΗ, που ηττήθηκε με 3-1 στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό. Κέρδος οι μικροί Μαραθιανός, Μανιδάκης για τον Νίκο Αναστόπουλο.

Ο ΟΦΗ δεν παρουσίασε καλή εικόνα στο Αγρίνιο και γνώρισε δίκαια την ήττα από τον Παναιτωλικό με σκορ 3-1. Ο ΟΦΗ των πολλών προβλημάτων που είχε στην αποστολή του 17 παίκτες καθώς τελευταία στιγμή έμεινε εκτός ο Τζορτζ, παρατάχθηκε στην βασική του σύνθεση με τον Ζαχαρία Μαραθιανό για πρώτη φορά, όπως και ο Αγριμάκης λόγω της απουσίας του Λόρια κάτω από τα δοκάρια, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεαρός Παναγιώτης Μανιδάκης.

Ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι στο 17' με τον Μύγα ενώ άνοιξε το σκορ στο 33' με κοντινή προβολή του Κέβιν. Ούτε καν με την συμπλήρωσε ενός λεπτού της επανάληψης ο ΟΦΗ έφερε το ματς στα ίσα χάρις σε ένα απίστευτο αυτογκόλ του Κουτρομάνου. Η χαρά δεν κράτησε πολύ ώρα για την Κρητική ομάδα καθώς στο 51' ο Κούσας με κεφαλιά από κόρνερ του Φωτάκη έδωσε ξανά προβάδισμα στους Αγρινιώτες.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 61' με δεύτερο προσωπικό γκολ του Κέβιν. Δοκάρι είχαν και στο 79' οι γηπεδούχοι με τον Κάπελ.

Καρέ - καρέ οι φάσεις του αγώνα:

1' Ξεκίνησε το ματς στο Αγρίνιο.

4' Ο Κουτρομάνος προσπάθησε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ αλλά ήταν άστοχο.

9' O Άλβες έπιασε ένα ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ.

10' Κεφαλιά του Κάπελ απέκρουσε σωτήρια ο Αγριμάκης.

13' Μακρινό σουτ του Φωτάκη μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Αγριμάκης.

15' Πιέζει αρκετά ο Παναιτωλικός αλλά δεν έχει ανησυχήσει τον ΟΦΗ.

17' Δοκάρι για τον Παναιτωλικό με την κεφαλιά του Μύγα.

28': Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Φωτάκης έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Κάπελ, ο οποίος από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ.

33' ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό. Ο Κέβιν θα κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους

40' Σουτ του Ροβίθη έπειτα από ατομική προσπάθεια, μπλόκαρε ο Στεφανάκος.

45' Συν ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Παναιτωλικός - ΟΦΗ 1-0

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

46' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ. Αυτογκόλ του Κουτρομάνου και 1-1 για τον ΟΦΗ.

51' ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό. Κόρνερ του Φωτάκη, κεφαλιά του Κούσα και 2-1 για τον Παναιτωλικό.

60' Σουτ του Λαμπρόπουλου, ο Στεφανάκος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

61' ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό. Ο Κέβιν Μαρτίνες θα κάνει το 3-1 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Τέσσερις παίκτες του Παναιτωλικού εναντίων ενός του ΟΦΗ που ήταν ο Μανώλης Μονιάκης, με τον Κέβιν να πλασάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

79' Φοβερή φάση με Μαρτίνες, Άλβες και Κάπελ να συνεργάζονται, ο τελευταίος όμως μπερδεύτηκε και στη συνέχεια με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

90' Συμπληρώθηκαν εννενήντα λεπτά αγώνα, συν τρία είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος του αγώνα. Παναιτωλικός - ΟΦΗ 3-1

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Μάρτινες, Κούσας (83' Μαλεζάς), Μπεχαράνο, Άλβες, Καπέλ, Κέβιν (74' Σκαραμοτσίνο), Μύγας (69' Παπουτσογιαννόπουλος), Ετζενγκέλε, Φωτάκης.

Στον πάγκο έμειναν οι: Κολοβούρης, Κωνσταντινόπουλος, Μήλιος, Βασιλείου.

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Αγριμάκης, Τριποτσέρης, Μπανούσης (83' Κάλαϊτζιτς), Μονιάκης, Κουτσιανικούλης (69' Μανιδάκης), Ροβίθης, Αρτόλα, Λαμπρόπουλος, Στάθης, Μαραθιανός, Μακρής.

Στον πάγκο έμειναν οι: Γιαγκιόζης, Δαμιανάκης, Μπολάκης, Φαζός,

Παναιτωλικός - ΟΦΗ 3-1 τα γκολ 18η αγωνιστική από greeksuperleague