Αθλητισμός | 28.11.2013

Την ώρα που ο ΠΑΟΚ θα… ψάχνει στην Αστάνα τον βαθμό για να σφραγίσει την πρόκριση στους 32 του Europa League, ανοιχτά μέτωπα υπάρχουν σε άλλους εννιά ομίλους.

Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Europa League. Το εισιτήριο για τους «32» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης, έχουν ήδη τσεκάρει οχτώ ομάδες (Βαλένθια, Λουντογκόρετς, Σάλτσμπουργκ, Έσμπιεργκ, Ρούμπιν Καζάν, Φιορεντίνα, Ντνίπρο και Τότεναμ), συνεπώς είναι… διαθέσιμα άλλα 16, συν τις οχτώ ομάδες που θα «μετακομίσουν» από το Champions League.
Εντελώς αδιάφοροι είναι ο τρίτος και ο πέμπτος όμιλος, καθώς εκεί έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα από την προηγούμενη αγωνιστική, άρα στους υπόλοιπους δέκα υπάρχει ενδιαφέρον. Ντέρμπι κορυφής υπάρχουν στον πρώτο (Σουόνσι-Βαλένθια), στον δεύτερο (Λουντογκόρετς-Αϊντχόφεν), στον έβδομο όμιλο (Γκενκ-Ντιναμό Κιέβου) και στον ένατο (Λιόν-Μπέτις)
Στον τέταρτο όμιλο, βαθμολογικό ενδιαφέρον έχει η αναμέτρηση Γουίγκαν-Ζούλτε Βάρεγκεμ, ενώ στον έκτο ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και θέλει μόνο νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες πρόκρισης και να τα παίξει όλα για όλα στην αυλαία με την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη.
Στον όγδοο κλέβει την παράσταση το Λίμπερετς-Φράιμπουργκ και στον δέκατο, ο Απόλλων αντιμετωπίζει εκτός έδρας την πρωτοπόρο Τραμπζονσπόρ. Η κυπριακή ομάδα ψάχνει την υπέρβαση, καθώς μόνο αν φύγει με το διπλό και την ίδια ώρα η Λάτσιο δεν κερδίσει τη Λέγκια, θα παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης. Τέλος, στον ενδέκατο η Ανζί φιλοξενεί τη Σέριφ και θέλει έναν βαθμό για να τσεκάρει το εισιτήριο πίσω από την Τότεναμ.

1ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Κούμπαν-Σεντ Γκάλεν (19:00), Σουόνσι-Βαλένθια (22:05)
Βαθμολογία: Βαλένθια 9 (10-6), Σουόνσι 8 (6-2), Σεντ Γκάλεν 3 (5-9), Κούμπαν 2 (2-6)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Σεντ Γκάλεν-Σουόνσι (20:00), Βαλένθια-Κούμπαν (20:00)

2ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Λουντογκόρετς-Αϊντχόφεν (22:05), Τσερνομόρετς-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (22:05)
Βαθμολογία: Λουντογκόρετς 10 (7-1), Αϊντχόφεν 7 (4-2), Τσερνομόρετς 4 (3-5), Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1 (1-7)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Λουντογκόρετς (20:00), Αϊντχόφεν-Τσερνομόρετς (20:00)

3ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Έσμπιεργκ-Σταντάρ Λιέγης (22:05), Έλφσμποργκ-Σάλτσμπουργκ (22:05)
Βαθμολογία: Σάλτσμπουργκ 12 (11-3), Έσμπιεργκ 9 (6-4), Έλφσμποργκ 1 (2-8), Σταντάρ Λιέγης 1 (4-8)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Σάλτσμπουργκ-Έσμπιεργκ (20:00), Σταντάρ Λιέγης-Έλφσμποργκ (20:00)

4ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Γουίγκαν-Ζούλτε Βάρεγκεμ (22:05), Ρούμπιν Καζάν-Μάριμπορ (19:00)
Βαθμολογία: Ρούμπιν Καζάν 10 (11-3), Γουίγκαν 5 (4-3), Ζούλτε Βάρεγκεμ 4 (2-7), Μάριμπορ 3 (6-10)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Ζούλτε Βάρεγκεμ-Ρούμπιν Καζάν (20:00), Μάριμπορ-Γουίγκαν (20:00)

5ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Ντνίπρο-Παντούρι (22:05), Πάσος Φερέιρα-Φιορεντίνα (22:05)
Βαθμολογία: Φιορεντίνα 12 (10-2), Ντνίπρο 9 (6-2), Παντούρι 1 (2-7), Πάσος Φερέιρα 1 (1-8)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Φιορεντίνα-Ντνίπρο (20:00), Παντούρι-Πάσος Φερέιρα (20:00)

6ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Μπορντό-Άιντραχτ Φρ. (22:05), ΑΠΟΕΛ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (22:05)
Βαθμολογία: Άιντραχτ Φρ. 9 (10-4), Μακάμπι Τελ Αβίβ 7 (6-5), ΑΠΟΕΛ 4 (3-6), Μπορντό 3 (4-8)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Άιντραχτ Φρ.-ΑΠΟΕΛ (20:00), Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπορντό (20:00)

7ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Γκενκ-Ντιναμό Κιέβου (20:00), Ραπίντ Βιέννης- Τουν (20:00)
Βαθμολογία: Γκενκ 8 (6-4), Ντιναμό Κιέβου 7 (7-3), Τουν 3 (2-7), Ραπίντ Βιέννης 3 (5-6)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Ντιναμό Κιέβου-Ραπίντ Βιέννης (22:05), Τουν-Γκενκ (22:05)

8ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Λίμπερετς-Φράιμπουργκ (20:00), Σεβίλλη- Εστορίλ (20:00)
Βαθμολογία: Σεβίλλη 8 (6-3), Σλόβαν Λίμπερετς 6 (6-5), Φράιμπουργκ 3 (3-5), Εστορίλ 2 (3-5)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Φράιμπουργκ-Σεβίλλη (22:05), Εστορίλ-Σλόβαν Λίμπερετς (22:05)

9ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Λιόν-Μπέτις (20:00), Ριέκα-Γκιμαράες (20:00)
Βαθμολογία: Μπέτις 8 (3-1), Λιόν 6 (3-2), Γκιμαράες 4 (5-3), Ριέκα 2 (2-7)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Γκιμαράες-Λιόν (22:05), Μπέτις-Ριέκα (22:05)

10ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Λέγκια-Λάτσιο (20:00), Τραμπζονσπόρ-Απόλλων Λεμεσού (20:00)
Βαθμολογία: Τραμπζονσπόρ 10 (9-4), Λάτσιο 8 (6-4), Απόλλων Λεμεσού 4 (3-4), Λέγκια Βαρσοβίας 0 (0-6)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Λάτσιο-Τραμπζονσπόρ (22:05), Απόλλων Λεμεσού-Λέγκια Βαρσοβίας (22:05)

11ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Ανζί-Σέριφ (19:00), Τρόμσο-Τότεναμ (20:00)
Βαθμολογία: Τότεναμ 12 (9-1), Ανζί 7 (2-2), Σέριφ 2 (2-5), Τρόμσο 1 (1-6)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Τότεναμ-Ανζί (22:05), Σέριφ-Τρόμσο (22:05)

12ος όμιλος
Το πρόγραμμα

Σαχτέρ-ΠΑΟΚ (17:00), Άλκμααρ-Μακάμπι Χάιφα (20:00)
Βαθμολογία: ΠΑΟΚ 8 (6-4), Άλκμααρ 8 (4-2), Σαχτέρ 2 (4-6), Μακάμπι Χάιφα 2 (4-6)
Η επόμενη αγωνιστική (12/12): ΠΑΟΚ-Αλκμάαρ (22:05), Μακάμπι Χάιφα-Σαχτέρ (22:05)

Newsroom

Όλες οι ειδήσεις

Διαβάζονται τώρα