Αθλητισμός | 24.03.2016

Με "χρυσό" σκόρερ τον Αλέξη Περογαμβράκη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από την Επισκοπή επικρατώντας 0 - 1 των γηπεδούχων, και συνεχίζει να βρίσκεται σε "τροχιά" ανόδου μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από την κορυφή της κατάταξης.

Μια ακόμα σημαντική αλλά και δύσκολη νίκη στην προσπάθεια προσέγγισης της πρώτης θέσης στον 4ο Όμιλο της Γ' Εθνικής προσέθεσε στο ενεργητικό του ο ΟΦΗ, επικρατώντας 0 - 1 της Επισκοπής στο "Θ. Βαρδινογιάννης".

Σε ένα παιχνίδι που παρουσίασε αρκετές ομοιότητες στα στοιχεία που το χαρακτήρισαν με την πρόσφατη αναμέτρηση στο Δημοτικό της Βάρης, ο ΟΦΗ είχε πάθος, κατέθεσε ψυχή και επιβραβεύτηκε με το δεύτερο "διπλό" μέσα σε τέσσερις ημέρες.

Κι αν απέναντι στον Αστέρα το τρίποντο είχε την υπογραφή του Μιχάλη Φραγκουλάκη, στο ματς με την Επισκοπή τα "κάστανα από τη φωτιά" έβγαλε ο Αλέξης Περογαμβράκης με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, το αποτέλεσμα ήταν "ρευστό" μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Οι γηπεδούχοι είχαν φάσεις στο παιχνίδι και έπαιξαν με πάθος. Ο ΟΦΗ όμως είχε σωστές αντιδράσεις και δεν έχασε την ψυχραιμία του στο πρώτο μέρος όταν η Επισκοπή προσπαθούσε να "σπάσει" το ρυθμό (ακυρώθηκε ως οφ - σάιντ γκολ του Σαχινίδη), ενώ στο δεύτερο διατήρησε το προβάδισμα παρά το ότι σε δύο περιπτώσεις κινδύνεψε με ισοφάριση.

Στην καλύτερη ευκαιρία του στο δεύτερο μέρος ο Περογαμβράκης είχε δοκάρι στο 68', ενώ γκολ θα μπορούσε να είχε σημειωθεί και στις καθυστερήσεις του αγώνα με το Φραγκουλάκη.

Φοβερός ο κόσμος του ΟΦΗ μετέτρεψε σε "Γεντί Κουλέ" το γήπεδο της Επισκοπής κάνοντας "κατάληψη" στις εξέδρες.

Το Live του αγώνα

Ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα στη μνήμη της Αμαλίας Βαρδινογιάννη.

7' Για την Επισκοπή η πρώτη φάση στο παιχνίδι μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και κεφαλιά του προωθημένου Χαλκιαδάκη που αποκρούστηκε εξ' επαφής από το Δερμιτζάκη.

8' Ο Μπουρσέλης επιχείρησε αριστερό σουτ έξω από την περιοχή που κατέληξε άουτ στην πρώτη προσπάθεια του ΟΦΗ στο παιχνίδι.

12' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ καθώς ο Μπουρσέλης τραυματίστηκε και δε μπορεί να συνεχίσει στο παιχνίδι. Στη θέση του πέρασε ο Έλντον Καλέ.

14' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ όταν ο Καλέ "πάτησε" για τον Σαχινίδη το σουτ του οποίου εξουδετερώθηκε από τον Γεωργίου.

28' Ο ΟΦΗ σημείωσε γκολ με τον Σαχινίδη όμως ο σκόρερ είχε υποδειχθεί σε θέση οφ - σάιντ σε μια αμφισβητούμενη φάση.

29' Ατομική προσπάθεια του Κιάσσου που έστρωσε στον Περογαμβράκη όμως το δεξί σουτ κατέληξε άουτ.

33' Κίτρινη στον Ντινιωτάκη.

40' Καλή φάση για τον ΟΦΗ σε γύρισμα από τα αριστερά και προβολή του Σαχινίδη. Η μπάλα απομακρύνθηκε από την άμυνα των γηπεδούχων και το 0 - 0 διατηρείται.

45' Κίτρινη κάρτα σε Φραγκουλάκη και Λένγκα.

47' Εκπληκτικό γκολ από τον Αλέξη Περογαμβράκη ο οποίος μετά από σέντρα από τα αριστερά έπιασε δεξί μονοκόμματο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γεωργίου.

Τέλος πρώτου μέρους

Έναρξη δεύτερου μέρους

Μπολάκης αντί Πίτσου η δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ.

48' Πρώτο σουτ του ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος από τον Άγγελο Χαντί.

49' Κοντά στο 1 - 1 η Επισκοπή με το Μηνά ο οποίος κοντρόλαρε από τα δεξιά και έκανε το σουτ που κατέληξε άουτ.

53' Διπλή αλλαγή για την Επισκοπή με τον Μίλιτς να αντικαθιστά τον Γούλα και τον Ιβάνοφ τον Καψιώτη.

65' Κίτρινη κάρτα στο Χαλκιαδάκη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Περογαμβράκη.

68' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ για το 0 - 2 μετά από πάσα του Σαχινίδη και δυνατό σουτ του Περογαμβράκη που βρήκε το δεξί δοκάρι του Γεωργίου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Καλέ έγινε κάτοχος της μπάλας όμως η συρτή σέντρα πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους φιλοξενούμενους.

70' Φαλτσαριστό σουτ του Ιβάνοφ δε βρήκε στόχο. Καλή φάση για την Επισκοπή.

79' Μέμος αντί Ντινιωτάκη η τρίτη αλλαγή της Επισκοπής.

88' Ο Φαμπίνιο πέρασε στη θέση του Περογαμβράκη.

93' Ευκαιρία με τον Φραγκουλάκη για το 0 - 2.

Τέλος του αγώνα

Επισκοπή: Γεωργίου, Γεωργιάδης, Καψιώτης (53' Ιβάνοφ), Πάτας, Λένγκα, Παπαδήμας, Γούλας (53' Μίλιτς), Χαλκιαδάκης, Κωτάτης, Μηνάς, Ντινιωτάκης (79' Μέμος).

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Πίτσος (46' Μπολάκης), Κώτσιος, Φαζός, Φραγκουλάκης, Νάστος, Μπουρσέλης (12' λ.τρ. Καλέ), Χαντί, Περογαμβράκης (88' Φαμπίνιο), Σαχινίδης.