Αθλητισμός | 31.05.2013

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 87-72 τον ΑΓΟΡ στο ΣΕΦ και έκανε το 2-0 στους ημιτελικούς της Α1 μπάσκετ!

Πάλι με +15 πόντους κέρδισε ο Ολυμπιακός τον ΑΓΟΡ (77-62 το πρώτο παιχνίδι τους), αλλά η εικόνα του δεύτερου ημιτελικού είχε μεγάλες διαφορές από τον προηγούμενο. Εκείνος κρίθηκε νωρίς, ενώ αυτός της Παρασκευής φάνταζε με ανοιχτό λογαριασμό μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου (60-53), παρ'όλο που το αμυντικό πλάνο των ερυθρολεύκων είχε ήδη εξουδετερώσει δύο Αμερικανούς του Γιαπλέ, τον Κάρτερ και τον Προύϊτ.
Επιπλέον, ενώ οι δύο ομάδες είχαν πανομοιότυπο απολογισμό σε δίποντα (από 19) και τρίποντα (από 9), μέτρησε πολύ η διαφορά τους στις βολές, καθώς ο Ολυμπιακός στήθηκε 29 φορές στη γραμμή, και ο ΑΓΟΡ μόλις 12. Μην πάει το μυαλό σας στο... κακό, καθότι το πρόβλημα της κρητικής ομάδας δεν ήταν οι διαιτητές του αγώνα, όσο η αδυναμία του να αμυνθεί σωστά σε κάποιες φάσεις, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με 26 φάουλ (20 οι γηπεδούχοι), τα περισσότερα πάνω σε προσπάθειες για σουτ.
Αν υπάρχει κάποιο κέρδος για το Ρέθυμνο, μετά και τη δεύτερη ήττα του στο ΣΕΦ, είναι ότι πρόσθεσε κουράγιο στην προσπάθειά του να βγάλει μία, τουλάχιστον, νίκη σε αυτή την ημιτελική σειρά. Αρκεί να "κοιμήσει" πάλι τον Ολυμπιακό, όπως το έκανε στη δεύτερη περίοδο (το ημίχρονο έκλεισε 40-36), αγγίζοντας ακόμα και την ανατροπή του "νταμπλ σκορ" (24-12) που είχε διαμορφωθεί στην πρώτη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάϊνς 8, Αντιτς 10(2), Σπανούλης 11(2), Σερμαντίνι, Σλούκας 5(1), Πάουελ 5, Γκετσεβίτσιους 8(2), Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 19(1), Γεωργάκης, Κατσίβελης 6.
ΡΕΘΥΜΝΟ: Χορν 13(1), Καλλινικίδης, Προύϊτ 3(1), Αγγελόπουλος 6(2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 21(5), Κόμματος 12, Κάρτερ 3, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12.