Αθλητισμός | 08.01.2015

Απίστευτη εξέλιξη είχε το ματς στα Χανιά με τον ΑΟΧ να γυρνάει το 0-2 από τον Παναθηναϊκό σε 2-2 και να παίρνει την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΑΟ Χανιά έγραψε ιστορία και προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας αφήνοντας έξω Παναιτωλικό και Ολυμπιακό Βόλου. Τα Χανιά είχαν δύσκολο έργο αλλά κατάφεραν να τα βγάλουν εις πέρας καθώς έφεραν ισοπαλία με σκορ 2-2 με τον Παναθηναϊκό, σε ένα ματς όπου στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε χαμένο καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2.

Παρόλα αυτά οι Χανιώτες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασαν μοναδική ευκαιρία για να πετύχουν το 3-2.

Στο 17' ο Νίνης με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τους "πράσινους". Στο 29' ο Νίνης έγινε αυτή την φορά δημιουργός καθώς πάσαρε στον Κλωναρίδη ο οποίος κέρδισε τις κόντρες και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σικαλιά.

Στο 75' ο Κότσαρης αποκρούει εντυπωσιακά προσπάθεια του Οικονομόπουλου και στη συνέχεια της φάσης ο Κρητικός κάνει το 1-2. Στο 78' ο ΑΟΧ άγγιξε το 2-2 με τον Γκότοβο να σημαδεύει το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 84' ο Πάγκαλος με δυνατό σουτ κάνει το 2-2 και δίνει την πρόκριση στα Χανιά! Στο 90+3 ο Πάγκαλος έχασε απίστευτη ευκαιρία για να πετύχει την ολική ανατροπή ο ΑΟΧ και από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

AO XANIA: Σικαλιάς, Παγώνης Αν., Μανωλάς, Γκότοβος, Κοντέων, Σιλιγαρδάκης, Εσόνο (56' Καραγιάννης), Καραλής (66' Μαρτσάκης), Γκούμας (73' Οικονομόπουλος), Πάγκαλος, Κρητικός.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Κότσαρης, Σπυρόπουλος, Χουχούμης (77' Νάνο), Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Κλωναρίδης (71' Μπαϊράμι), Λαγός (71' Μπούι), Δώνης, Νίνης, Καρέλης, Ντίνας.