Αθλητισμός | 27.03.2016

Ο Εργοτέλης γνώρισε ήττα - συντριβή 66 - 46 από τον Έσπερο Πατρών και η παραμονή στη Β' Εθνική δυσκόλεψε περισσότερο.

Δύσκολη υπόθεση έγινε για τον Εργοτέλη η παραμονή στη Β' Εθνική κατηγορία μετά την ήττα 66 - 46 από τον Έσπερο Πατρών.

Εκτός από την ήττα οι "κιτρινόμαυροι" έχασαν και τη διαφορά που είχαν από το πρώτο παιχνίδι, και έτσι σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας μειονεκτούν των αντιπάλων τους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, ενώ με τη λήξη της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγούνταν 45 - 40. Στην τελευταία περίοδο ωστόσο ο Έσπερος στηριζόμενος στην σκληρή του άμυνα περιόρισε τον Εργοτέλη που σκόραρε μόλις 6 πόντους σε ένα δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Μηλαπίδης.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 33-28 (ημίχ.), 45-40, 66-46.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Κεσαπίδης): Στυλίδης 2, Φραντζής 12 (2), Γιαλλελής 2, Μαγιτόμπε 5, Ροκανάς 2, Κελεσίδης 6, Τρυφωνόπουλος 1, Αγγελόπουλος 4, Καραβανάς 14, Γκόβας 6 (1), Ψαρόπουλος 11 (2).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας, Κριθινάκης 2, Μαχαιριανάκης 2, Κασάπης, Σακελλαράκης 2, Καρακωνσταντάκης 9, Σκανδαλάκης, Βασιλειάδης 2, Μαρής, Αρναουτάκης, Καραλής 10 (2), Πετράκης 19.