Αθλητισμός | 31.10.2013

Μία δύσκολη πρόκριση πήρε ο Αστέρας Τρίπολης μέσα στα Χανιά επί της τοπικής ομάδας, όπου και κέρδισε με 0-1 χάρις σε γκολ του Ντε Μπλάσις στο 80΄.

Το 0-0 του πρώτου ματς είχε δώσει πολλές ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα της Κρήτης και πάλεψε γι’ αυτή μέχρι τέλους. Καθοριστική ωστόσο ήταν η αποβολή του Πάγκαλου στο 68, με δεύτερη κίτρινη κάρτα (για δυνατό μαρκάρισμα σε αντίπαλο) τη στιγμή που ο ΑΟΧ ήλεγχε το ματς και έδειχνε ότι μπορούσε να κάνει την έκπληξη.

Στο πρώτο μέρος, το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στα μετόπισθεν, αφού το 0-0 του πρώτου αγώνα στην Τρίπολη, έδινε ελπίδες για πρόκριση και στους δύο. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τους παίκτες του Στάικου Βεργέτη και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ και να έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση. Στο 15' όμως, η κεφαλιά του Παπατζίκου χτύπησε στο δοκάρι, έπειτα από εξαιρετική επέμβαση του Μπαντή και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, τα πράγματα βελτιώθηκαν για τους Αρκάδες και η φάση κλειδί του ματς, έλαβε χώρα στο 70'. Ο Πάγκαλος αποβλήθηκε και άφησε τα Χανιά με 10 παίκτες. Από 'κει και πέρα λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι είχαν την αριθμητική υπεροχή και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Ντε Μπλάσις στο 80'. Ο Αργεντινός άσος που ανανέωσε το συμβόλαιό του πριν λίγες μέρες, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα των Κρητικών και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του. Στο 87' ο Αστέρας θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως η προσπάθεια του Μπαράλες κατέληξε στο δοκάρι.

ΑΟ Χανιά: Θεοδωρόπουλος, Πότσι, Ζντράβκοβιτς, Παπατζίκος, Βασιλόγιαννης, Χατζηησαΐας, Πάγκαλος, Μανωλάς, Κωνσταντίνοφ, Τσάτσος, Παγώνης.

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Κοντοές, Σέτι, Μουνάφο, Ντε Μπλάσις, Κάφα, Ουρτάδο, Χουάνμα.