Αθλητισμός | 30.12.2013

Αποκλεισμός χαστούκι από το Κύπελλο Γ Εθνικής για την ΑΕΚ η οποία ηττήθηκε από τον Αγροτικό Αστέρα με 2-0.

Μαύρη Πρωτοχρονιά θα κάνουν στην ΑΕΚ αφού για άλλο ένα παιχνίδι παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και γνώρισε αποκλεισμό-χαστούκι από το Κύπελλο Γ΄ Εθνικής, χάνοντας με 2-0 από τον Αγροτικό Αστέρα στο Καυτατζόγλειο. Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση, μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια, με τον Αγροτικό Αστέρα να σημειώνει δύο γκολ με τους Κρυστάλλη και Λαζαρίδη, αφήνοντας την Ένωση εκτός διεκδίκησης ενός από τους δύο φετινούς της στόχους…

Η ΑΕΚ παρουσίασε πολύ άσχημη εικόνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους παίκτες του Αγροτικού Αστέρα να χάνουν τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να σημειώσουν γκολ. Για ένα ακόμη παιχνίδι οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να επιτεθούν ορθολογικά, ενώ παρουσίασαν κενά στην άμυνα, που στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας οι «σταχυοφόροι» δεν μπόρεσαν να τα εκμεταλλευτούν.

Στην παράταση όμως οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο αποφασισμένοι και πίστεψαν στη νίκη. Έτσι στο 106’ ο Κρυστάλλης έκανε το 1-0, ενώ στο 108’ ο Λαζαρίδης πέρασε όλη την άμυνα της ΑΕΚ και πέτυχε ανενόχλητος το 2-0. Πλέον ο Αγροτικός Αστέρας περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά από το ματς Κοζάνη-ΑΕΛ, ενώ η πρωτοχρονιά της ΑΕΚ αναμένεται… μαύρη, καθώς αναμένεται η διοίκηση να λάβει μέτρα.

Αγροτικός Αστέρας: Ταταρίδης, Καραντασιάδης, Τριανταφυλλίδης (75’ Κρυστάλλης), Γεωργιάδης, Γκρμαν, Σαμουηλίδης, Χατζηλιάδης, Θεοδωρίδης (58’ Παπαδόπουλος) Αθανασιάδης, Βελλίνης, Λαζαρίδης

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Τσιρίλο, Κορδέρο, Ανάκογλου, Γροντής (80’ Τσεβάς), Πλατέλλας, Ντακόλ (46’Αργυρίου), Μπρέσεβιτς

Πηγή: grandsport.gr