Αθλητισμός | 08.02.2015

Από τα 14 Κρητικά ντέρμπι, το χθεσινό ματς Εργοτέλης - ΟΦΗ ήταν το καλύτερο όλων των ετών...

Ένα παιχνίδι που μπορούμε να πούμε ότι ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου, ένα ματς που κρατούσε σε αγωνία όλο τον κόσμο που βρέθηκε στο Παγκρήτιο Στάδιο, μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ένα ματς όπου ναι μεν ο Εργοτέλης κατάφερε να αποκτήσει πλεονέκτημα από το 23' έως το 36' όπου προηγήθηκε με σκορ 3-1, ωστόσο στην επανάληψη τα παιδιά του Νίκου Αναστόπουλου κυνήγησαν την ολική ανατροπή δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, δυο δοκάρια αλλά και στο τέλος το πέναλτι που δεν δόθηκε πάνω στον Τζορτζ.

Αυτό το παιχνίδι ήταν μακράν το καλύτερο Κρητικό ντέρμπι από πλευράς εξέλιξης αγώνα και διακύμανσης του σκορ, όπου στο τέλος αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Εργοτέλης ο οποίος επικράτησε με 3-2. Αυτή η νίκη των "κιτρινόμαυρων" ήταν η τρίτη τους στα παιχνίδια με τον ΟΦΗ και η δεύτερη που πετυχαίνει στην έδρα της, από την άλλη πλευρά ο ΟΦΗ μπορεί να ηττήθηκε ωστόσο η παράδοση είναι υπέρ του με 8 νίκες, ενώ τρία παιχνίδια έληξαν ισόπαλα!