Αθλητισμός | 30.08.2012

Οι ομάδες που προκρίθηκαν.

Η Γκλάντμπαχ έφτασε μια ανάσα από το «θαύμα», αλλά τελικά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει στους ομίλους του Champions League αφήνοντας εκτός την Ντινάμο Κιέβου. Οι Γερμανοί νίκησαν με 2-1 στο Κίεβο, προηγήθηκαν μάλιστα και με 2-0, αλλά χρειάζονταν ένα ακόμη γκολ για την παράταση, καθώς είχαν χάσει με 1-3. Το αποτέλεσμα αυτό ενδιέφερε άμεσα και τον Ολυμπιακό που σε περίπτωση που περνούσαν οι Γερμανοί θα ανέβαιναν από το τρίτο στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση των ομιλων.

Με τον δικό μας Παντελή Καπετάνο να χρίζεται σκόρερ και να διαμορφώνει το τελικό 1-0 από το 20', η Κλουζ επικράτησε (και) εντός έδρας της Βασιλείας και πέρασε στους ομίλους. Στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας οι Ρουμάνοι στην κλήρωση στο Μονακό. Μοιραίος για τους Ελβετούς ο Α. Φρέι, ο οποίος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Η Λιλ χρειάστηκε την παράταση για να περάσει στους ομίλους. Η ομάδα της Γαλλίας ζορίστηκε, όμως το γκολ του Ντε Μέλο στο105' την έστειλε στην κλήρωση της Πέμπτης. Ο Ντινιέ άνοιξε το σκορ στο 43' για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Το παιχνίδι αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο για την ομάδα του Γκαρσία, όμως το γκολ δεν ερχόταν με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση, εκεί όπου ο Τούλιο Ντε Μέλο, με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 2-0, το οποίο και έδωσε την πρόκριση.