Αθλητισμός | 28.03.2012

Για πέμπτο παιχνίδι έμεινε χωρίς νίκη η ομάδα των Χανίων.

Η κακοδαιμονία του Πλατανιά Χανίων συνεχίζεται καθώς για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι η κρητική ομάδα δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης στην FOOTBALLEAGUE. Eμεινε στο 0-0 με τον Αγροτικό Αστέρα, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη περισσότερο από το 19’ του αγώνα, λόγω αποβολής του Παμπόε, των φιλοξενουμένων.

Αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο ματς που έμειναν χωρίς νίκη οι Κρητικοί.

Με τον νέο τεχνικό του, Γιάννη Χατζηνικολάου να είναι στις εξέδρες του γηπέδου, ο Πλατανιάς ήταν για ένα ακόμα ματς απογοητευτικός. Είχε έναν αντίπαλο, Αγροτικό Αστέρα, να παίζει με δέκα παίκτες από το 19ο λεπτό, ωστόσο ούτε αυτή την φορά κατάφερε να σκοράρει και να πάρει το ματς. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και έτσι ο Πλατανιάς συμπλήρωσε μία πεντάδα αγώνων στους οποίους μετρά τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 0-0 (ΓΗΠΕΔΟ ΜΑΛΕΜΕ)

Πλατανιάς (Τάκης Τσακαλίδης): Λαζαρίδης, Τζάνης, Ραπτάκης (77' Μαρτσάκης), Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Μαραγκός (58' Δράμι), Μιρτσέτα (58' Χαϊκάλης), Γκονζάλες, Μαραγκουδάκης, Ναζλίδης, Πάγκαλος.

Αγροτικός Αστέρας (Γιώργος Κούτσης): Γιακουμής, Παπαδόπουλος, Μερεσιώτης, Μαργαρίτης, Βοσκόπουλος, Τσουκαλίδης (69' λ.τ Τσάτσας), Καρακατσάνης, Καθάριος, Παμπόε, Καπνίδης, Βαφέας (26' Βουτσάς).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Χουλιάρας, Πυλαρινός (Αιτ/νίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παληγεώργος, Μαραγκός - Καπνίδης, Γιακουμής
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 19' Παμπόε

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5’ Μπαλιά του Μαραγκουδάκη για τον Ναζλίδη, αλλά την τελευταία στιγμή τον σταματά ο Παπαδόπουλος
19’ Ο Παμπόε αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Τζανή
39’ Μακρινό σουτ από τον Μιρτσέτα, δεν απειλείται ο Γιακουμής ο οποίος μπλοκάρει τη μπάλα
44’ Φάουλ από τον Γκονζάλες, κεφαλιά Μαραγκουδάκη άουτ
45’+ Ατομική προσπάθεια από τον Καρακατσάνη, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή του Πλατανιά αλλά σουτάρει άστοχα
52’ Σέντρα του Ναζλίδη, κεφαλιά από τον Μαραγκουδάκη, ο Γιακουμής μπλοκάρει
58’ Σουτ από τον Κουρτεσιώτη άουτ
65’ Σέντρα από τον Κουρτεσιώτη, ο Γιακουμής επεμβαίνει ξανά αποφασιστικά μπλοκάροντας την κεφαλιά του Μαραγκουδάκη
67’ Γέμισμα από τον Γκονζάλες για τον Πάγκαλο, ο οποίος εξ επαφής σουτάρει άουτ
77’ Επέλαση του Ναζλίδη, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή του Αγροτικού Αστέρα αλλά δεν καταφέρνει να σκοράρει
80’ Σέντρα από τον Ναζλίδη, η άμυνα του Αγροτικού Αστέρα αποκρούει σε κόρνερ, τη στιγμή που ήταν έτοιμος να σκοράρει ο Χαϊκάλης
82’ Σουτ από τον Γκονζάλες, η μπάλα περνάει από πολλά σώματα και καταλήγει άουτ
84’ Ο Πάγκαλος συνεργάζεται με τον Μαρτσάκη, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ
85’ Σέντρα του Δράμι για το κεφάλι του Χαϊκάλη, άουτ
88’ Ο Τζανής πασάρει στον Πάγκαλο, ο οποίος σουτάρει πάνω στον Γιακουμή
89’ Σουτ από τον Ναζλίδη από πολύ καλή θέση άουτ
90’ Σέντρα από τον Ναζλίδη, ο Μαραγκουδάκης με κεφαλιά-πάσα δίνει τη μπάλα στον Χαϊκάλη αλλά πριν καθυστερεί και χάνει τη δυνατότητα να απειλήσει την εστία του Γιακουμή
93’ Γύρισμα του Μαρτσάκη για τον Χαϊκάλη ο οποίος πλασάρει από πολύ κοντά, με την μπάλα να φαίνεται να βρίσκει σε χέρι αμυντικού του Αγρ. Αστέρα, αλλά το παιχνίδι συνεχίζεται
94’ Ο Μαραγκουδάκης γυρίζει τη μπάλα για τον Ναζλίδη, ο οποίος όμως σουτάρει άουτ

Παρελθόν και ο Τσακαλίδης από τον Πλατανιά

Παρελθόν από τον Πλατανιά Χανίων και ο υπηρεσιακός, Τάκης Τσακαλίδης. Ο Τάκης Τσακαλίδης δεν μπόρεσε να οδηγήσει τον Πλατανιά στη νίκη (0-0) απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα. Αυτό, μάλιστα, ήταν το τελευταίο του ματς, καθώς ο ίδιος ανέφερε ότι θα ακολουθήσει τον Τίμο Καβακά στην Κέρκυρα. Αναλυτικά ο Τσακαλίδης είπε: «Ο μοναδικός στόχος ήταν πως θα καταφέρει η ομάδα να δείξει ανάκαμψη και μετά το αποτέλεσμα με τον Θρασύβουλο δυστυχώς όμως δεν τα καταφέραμε. Δεν μένουμε στο σήμερα, υπάρχει Γολγοθάς καθώς μέχρι της 8 Απριλίου υπάρχει ένας τρελός ρυθμός με συνεχόμενα παιχνίδια.. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο πρέπει να προσπαθείς, έχει χαρές έχει και λύπες όμως άμα δεν τα καταφέρεις όπως έγινε σήμερα».

Aπο την Πέμπτη αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία της ομάδας ο Γιάννης Χατζηνικολάου.

Τι  έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια

Σαν να ήταν επηρεασμένοι από το πρόσφατο παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Αστέρα Τρίπολης, οι παίκτες της Καλλιθέας πήραν την νίκη της αγωνιστικής στο πλαίσιο της 22ης ημέρας της Football League, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ 2-0 από την Παναχαϊκή στο «Ελ Πάσο» και μέσα σε ένα μισάωρο, ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν στο τελικό 5-2. Ο Κατσίκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους καθώς σημείωσε χατ τρικ (71΄, 80΄, 90+4΄) ενώ Σταύρου (65΄) και Αρβανίτης (76΄) τον… ακολούθησαν στο σκοράρισμα. Ο Φουρτάδο ήταν ο παίκτης που με δύο γκολ στο 12΄και το 25΄είχα βάλει μπροστά στο σκορ την Παναχαϊκή, πριν οι γηπεδούχοι «πατήσουν γκάζι» και φτάσουν στην νίκη της ημέρας.

Αναλυτικά η 22η αγωνιστική:

Πλατανιάς – Αγροτικός Αστέρας 0-0

Καλλιθέα – Παναχαϊκή 5-2
(65΄Σταύρου, 71΄, 80’, 90+4΄ Κατσίκης, 76΄Αρβανίτης – 12΄, 25΄Φουρτάδο)

Πανθρακικός – Θρασύβουλος 3-1
(50΄Γονιάδης, 74΄Μπαϊκαρά, 82΄Σουλτανίδης – 13΄Ντ’ Ακόλ)

Βέροια – Εθνικός Αστέρας 5-0
(6΄Μπαργκάν, 13΄, 37΄Κάντι, 64΄Βεργόνης, 77΄Καλτσάς)

10. Αναγέννηση Γιαννιτσών     26
11. ΑΕΛ                               24- 20 αγ.
18. Διαγόρας          3- 14 αγ.

*Η Παναχαϊκή ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -5 βαθμούς.

*Ο Εθνικός Αστέρας έχει -3 βαθμούς από τον αγώνα Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.

*Ο Διαγόρας έχει έναν μηδενισμό και -2 βαθμούς, ενώ του ανακλήθηκε και το πιστοποιητικό συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

*Πλατανιάς, ΑΕΛ Καλλονής, Πανθρακικός, Καλλιθέα, Θρασύβουλος, Αγροτικός Αστέρας, Φωκικός και Ηρακλής Ψαχνών έχουν ένα ματς λιγότερο (Δεν έγιναν τα παιχνίδια με τον Διαγόρα)

*Ο αγώνας ΑΕΛ-Βέροια αναβλήθηκε, με απόφαση της ΓΓΑ

*Ο αγώνας Εθνικός Αστέρας-Βύζας Μεγάρων δεν διεξήχθη, με υπαιτιότητα του Εθνικού Αστέρα.