Αθλητισμός | 25.08.2014

Την αστοχία και την ατυχία του πλήρωσε ο Εργοτέλης την πρώτη αγωνιστική της Super League όπου ηττήθηε στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με σκορ 2-1.

Ο Εργοτέλης παρουσίασε πολύ θετικό πρόσωπο, είχε αρκετές ευκαιρίες αλλά μπορούμε να πούμε ότι στάθηκε άτυχος καθώς σίγουρα το τελικό σκορ τον αδικεί και θα μπορούσε να όχι μόνο να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά και να κερδίσει το ματς.

Ήρωας για τους Νεοσμυρνιώτες ο Απόστολος Γιάννου που σημείωσε και τα δυο γκολ της ομάδας του, ενώ για τον Εργοτέλη είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μέγι (ντεμπούτο με γκολ για τον Ισπανό στόπερ).

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον φίλαθλο του Πανιωνίου Άγγελο Φιλίππου ο οποίος έφυγε πρόσφατα από την ζωή και οι παίκτες του Πανιώνιου πήγαν προς την κερκίδα όπου καθόταν και κατέθεσαν τριαντάφυλλα.

Οι φάσεις του αγώνα:

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1' Ξεκίνησε το ματς στη Νέα Σμύρνη

7' Γύρισμα του Μπουμάλ μέσα από την περιοχή ο Μέγι έκοψε σωτήρια.

13' Σουτ από τον Μασούρα έξω από την περιοχή, η μπάλα δεν βρήκε στόχο.

15' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο. Ο Πάνος έκανε μια όμορφη προσπάθεια από δεξιά και έβγαλε την πάσα μέσα στην περιοχή όπου ο Γιάννου δεν δυκοσλεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-0.

17' ΓΚΟΟΟΛ για τον Εργοτέλη. Άμεση απάντηση για την ομάδα του Εργοτέλη από εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη ο Μέγι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

30' Ισορροπημένο παιχνίδι το πρώτο μισάωρο με τον Πανιώνιο να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Εργοτέλη να προσπαθεί να πρεσάρει.

31' Σέντρα του Γιουσούφ από δεξιά ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την Γιαννακόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα.

36' Ο Σιώπης είδε εκτός εστίας τον Τσέρνι και δοκίμασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

40' Καλό σουτ του Γιάννου μέσα από την περιοχή, σωτήρια επέμβαση του Τσέρνι που έδιωξε σε κορνερ.

41' Μακρινό σουτ του Χαντί, μπλόκαρε εύκολα ο Γιαννακόπουλος.

44' Δοκάρι για τον Πανιώνιο με τον Μπούζα!

45' Εκτέλεση φάουλ του Μητρόπουλου η μπάλα άουτ. Καλή σκέψη του μέσου του Πανιωνίου πο είδε την γωνία του Τσέρνι αφύλακτη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στη Νέα Σμύρνη. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-1.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

50' Μεγάλη χαμένη φάση για τον Εργοτέλη με τον Χαντί να βγάζει όμορφη σέντρα από αριστερά ο Καζναφέρης έπιασε την κεφαλιά αλλά απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος και στην συνέχεια το σουτ του Μπρούνο ήταν αδύναμο και δεν κατάφερε να σκοράρει

54' Ευκαιρία με τον Γιάννου για τον Πανιώνιο που άδιασε τον Γιοβάνοβιτς, έκανε και το σουτ με τον Τσέρνι να αποκρούει.

65' Εκτέλεση κόρνερ από τον Κοζορώνη ο Άλαν έπιασε το σουτ η μπάλα ψηλά άουτ.

66' Σέντρα του Ιμπαγάσα κεφαλιά του Φούντα μέσα από την περιοχή αλλά ο Τσέρνι απέκρουσε την μπάλα σωτήρια.

68' Ακόμα μια καλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη με την κεφαλιά του Λυκογιάννη να περνάει δίπλα απο την εστια του Γιαννακόπουλου.

72' Ο Γιοβάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή απέκρουσε πάλι ο Γιαννακόπουλος.

80' Σέντρα του Χαντί ο Άλαν έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος.

84' Ο Μπουμάλ προσπάθησε να απειλήσει με ξαφνικό σουτ αλλά ήταν άστοχο.

85' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο 2-1. Ο Μπουμάλ έβγαλε την σέντρα ο Γιάννου έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και την έστειλε στα δίχτυα.