Αθλητισμός | 31.07.2012

Αποκλεισμοί αλλά και επιτυχίες για τις Ελληνικές συμμετοχές της Τρίτης στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αποκλείστηκε ο Γκολομέεβ

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ δεν μπόρεσε να συνεχίσει το όνειρό του στα 100μ. ελεύθερο των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Ο 19χρονος κολυμβητής του Εθνικού Πειραιά τερμάτισε 6ος στην 5η προκριματική σειρά με 50.08 και κατετάγη 31ος στο σύνολο, μένοντας εκτός ημιτελικών.

Πρώτος στην κούρσα ήταν ο Ρουμάνος Νόρμπερτ Τράνταφιρ με 49.02, ενώ τον καλύτερο χρόνο των προκριματικών έκανε ο Αμερικανός, Νέιθαν Άντριαν με 48.19.

Ο Κρίστιαν Γκολομέεφ,  μεγάλωσε στην πισίνα του Ηρακλείου και κολύμπησε με τα χρώματα της ομάδας του ΚΟΗ μέχρι και το 2011 οπότε και, τελειώνοντας το λύκειο, πήρε μεταγραφή στον Εθνικό Πειραιά.Ο Κρίστιαν Γκολομέεφ είναι γιος του Τσέτσο Γκολομέεφ, του Βούλγαρου προπονητή κολύμβησης που έφτασε από τη Σόφια στην Κρήτη το 1992 προκειμένου να δουλέψει με τους Ηρακλειώτες κολυμβητές. Ο Βούλγαρος προπονητής  έφυγε από τη ζωή το Σεπτέμβρη του 2010.

Στα ημιτελικά Κόνσολας-Μαγδανής

Στα ημιτελικά του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών προκρίθηκαν οι Λευτέρης Κόνσολας και Παναγιώτης Μαγδανής μέσω των ρεπεσάζ.

Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε πρώτο στην κούρσα του σε χρόνο 6:31.13, που αποτελεί τον κορυφαίο, καθώς ούτε στα προκριματικά δεν σημειώθηκε τέτοια επίδοση.

«Ήταν πολύ γρήγορη κούρσα. Χαρήκαμε για την πρόκριση γιατί δεν είχαμε πάει καλά στον προκριματικό και θέλαμε να το ανατρέψουμε. Στα ημιτελικά θα προσπαθήσουμε όπως σήμερα. Πιστεύω πως θα έρθει το αποτέλεσμα αν κάνουμε καλά αυτό που ξέρουμε», δήλωσε ο 22χρονος Παναγιώτης Μαγδανής από τη Λήμνο.

Ο συναθλητής του Λευτέρης Κόνσολας (24 χρόνων από τη Σαλαμίνα) σχολίασε: «Η κούρσα ήταν πολύ σκληρή. Κανένας αντίπαλος δεν ήταν εύκολος. Προσπαθήσαμε από την αρχή να φύγουμε και τα καταφέραμε. Στον προκριματικό ο καιρός ήταν πολύ κόντρα, αλλά σήμερα μας βοήθησε περισσότερο. Ήμασταν και στην άκρη και μας διευκόλυνε στην τακτική».

Το δεύτερο εισιτήριο από την «ελληνική» σειρά πήραν οι Ούγγροι με χρόνο 6:32.31, ενώ λίγο αργότερα προκρίθηκαν και οι Κουβανοί και οι Ιάπωνες, από τη δεύτερη σειρά.

Aποκλείστηκε και ο Σαμλίδης

Toν αποκλεισμό γνώρισε και ο Παναγιώτης Σαμιλίδης στα 200μ. πρόσθιο, αν και είχε την όγδοη επίδοση συνολικά στο αγώνισμα.

Ο 19χρονος πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης έμεινε πολύ μακριά από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (2:09.72), με αποτέλεσμα να τερματίσει όγδοος στην τρίτη προκριματική σειρά του αγωνίσματος με 2:14.82 και να καταταγεί 27ος στο σύνολο.

Δέκατος ο Μιττάκης

Τη δέκατη θέση κατέλαβε ο Γιάννης Μιττάκης στην έκτη ιστιοδρομία για σκάφη τύπου Finn, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Ο Έλληνας ιστιοπλόος έμεινε 1 λεπτό και 57 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή της κούρσας, τον Εσθονό Ντένις Κάρπακ, που τερμάτισε πρώτος σε 1:02:03.

Ο Μιττάκης βρίσκεται στην 13η θέση της γενικής κατάταξης με 53 βαθμούς ποινής, την ώρα που προηγείται ο Δανός Γιόνας Χογκ-Κρίστενσεν με 7.

Ατυχος ο Μαυρομάτης

Άτυχος ήταν ο Νίκος Μαυρομμάτης καθώς έμεινε εκτός τελικού στο σκιτ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες με τον Ελληνα σκοποβόλο στην πρώτη του εμφάνιση στη διοργάνωση να χάνει την πρόκρισή του στον τελικό του αγωνίσματος για έναν βαθμό.

Συγκεκριμένα στον β' ημιτελικό γύρο ο 32χρονος αθλητής είχε δύο αποτυχημένες βολές στις 50 (δύο σετ των 25) και με συνολικά 119 εύστοχες βολές στις 125 έφθασε στους 119β (όσες και οι εύστοχες βολές), ισοβαθμώντας στη 7η θέση με τον Σουηδό Μάρκους Σβένσον και τον Φρανκ Τόμπον από τις ΗΠΑ.

Την εξάδα του τελικού, που θα γίνει την Τρίτη (31/7) στις 18:00 έκλεισαν ο Ιταλός Λουίτζι Λόντε και ο Τσέχος Γιαν Σίχρα οι οποίοι είχαν μια παραπάνω εύστοχη προσπάθεια 120/125 από τον Νίκο Μαυρομμάτη.

Αντίθετα ο Ευθύμης Μίττας είχε συνολικά 114 εύστοχες σκοπεύεις και κατετάγη στην 25η θέση, ενώ πολύ καλή ήταν η παρουσία του Κύπριου Γεώργιος Αχιλλέως που έφθασε στην 11η θέση με 118β.

Την καλύτερη επίδοση, ισοφαρίζοντας το Ολυμπιακό ρεκόρ με 123β, πέτυχε ο Αμερικάνος Βίνσεντ Χάνκοκ, ενώ την πρόκριση στον τελικό πήραν ακόμα οι Αντερς Γκόλντινγκ (Δανία) 112β, Βαλερί Σόμιν (Ρωσία) 121β, Νασέρ Αλ Ατίγια (Κατάρ) 121β.

Το παγκόσμιο ρεκόρ στο σκιτ, με το απόλυτο τον βολών (125/125), έχουν ο Βίνσεντ Χάνκοκ (2007) και ο Ουκρανός Μίκολα Μίλτσεφ (2009).

Την 15η θέση κατέλαβαν οι Αιμίλιος Παπαθανασίου και Αντώνης Τσότρας στην 6η ιστιοδρομία της κατηγορίας Star, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Οι Έλληνες ιστιοπλόοι τερμάτισαν δύο λεπτά μετά τους Βραζιλιάνους Ρόμπερτ Σέιντ και Μπρούνο Πράντα, που πρώτευσαν με χρόνο 1:15:07. Μετά τις πρώτες έξι ιστιοδρομίες, οι Παπαθανασίου/Τσότρας βρίσκονται στη δέκατη θέση της γενικής με 44 βαθμούς ποινής, ενώ προηγούνται οι Βρετανοί Άϊεν Πέρσι και Άντριου Σίμπσον με 10 βαθμούς ποινής.

Δήμου/Πατανιώτης 16οι στην 4η ιστιοδρομία, 19οι στην γενική κατάταξη των 49er

Στην 19η θέση της γενικής κατάταξης για σκάφη τύπου 49er με 73 βαθμούς ποινής βρίσκονται οι Διονύσης Δήμου/Μιχάλης Πατενιώτης, ύστερα από την ολοκλήρωση των πρώτων τεσσάρων ιστιοδρομιών της συγκεκριμένης κλάσης, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Το ελληνικό πλήρωμα κατέλαβε τη 19η θέση στην τρίτη ιστιοδρομία, μένοντας 1 λεπτό και 59 δευτερόλεπτα πίσω από τους Νεοζηλανδούς Πίτερ Μπέρλινγκ και Μπλερ Τουκ, που κατέκτησαν την πρώτη θέση (30:53).  Στην τέταρτη κούρσα οι Δήμου/Πατενιώτης κατέλαβαν τη 16η θέση, μένοντας 1 λεπτό και 36 δευτερόλεπτα πίσω από τους Αμερικανούς Έρικ Στορκ και Τρέβορ Μουρ, που έκοψαν πρώτοι το νήμα με 29:36.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην κορυφή της γενικής κατάταξης, μετά τις πρώτες τέσσερις ιστιοδρομίες, βρίσκονται οι Αυστραλοί Νέιθαν Άουτεριτζ και Άϊεν Τζένσεν με 15 βαθμούς ποινής.

Η Αγραφιώτη 32η στην τέταρτη κούρσα, 31η στα Laser Radial
Η Αννα Αγραφιώτη κατέλαβε την 32η θέση στην τέταρτη ιστιοδρομία των Laser Radial γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Η Ελληνίδα ιστιοπλόος έμεινε 4 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα πίσω από την Ιρλανδή Άναλιζ Μέρφι, που πήρε την πρώτη θέση με επίδοση 1:01:59. Μετά τις πρώτες τέσσερις κούρσες, η Αγραφιώτη είναι 31η στη γενική κατάταξη με 119 βαθμούς ποινής, την ώρα που στην κορυφή βρίσκεται η Μέρφι με 4 βαθμούς ποινής.

Έκτος ο Κοκκαλάνης μετά τις δύο πρώτες ιστιοδρομίες στα RS-X

Στην έκτη θέση της γενικής κατάταξης για σκάφη τύπου RS-X, με 15 βαθμούς ποινής, βρίσκεται ο Βύρων Κοκκαλάνης, μετά τις πρώτες δύο ιστιοδρομίες. Στην πρώτη κούρσα ο Έλληνας ιστιοπλόος τερμάτισε τέταρτος, 1 λεπτό και 40 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ολλανδό νικητή, Ντόριαν Φαν Ρισελμπέργκε (29:39), ενώ στη δεύτερη κατετάγη ενδέκατος με διαφορά 2 λεπτών και 35 δευτερολέπτων πίσω από τον Φαν Ρισελμπέργκε, που πρώτευσε και σ' αυτήν την κούρσα (32:05).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στη συγκεκριμένη κλάση μετέχει και ο Κύπριος Ανδρέας Καριόλου, ο οποίος τερμάτισε 13ος στην πρώτη ιστιοδρομία (+3:03 από τον Φαν Ρισελμπέργκε), ενώ στη δεύτερη κατετάγη 26ος (+4:13). Μετά τις πρώτες δύο ιστιοδρομίες, ο Καριόλου είναι 20ος στη γενική κατάταξη με 39 βαθμούς ποινής, ενώ προηγείται ο Ρισελμπέργκε με 2 βαθμούς ποινής.

Η Σκαρλάτου 12η στην δεύτερη κούρσα, 13η στη γενική
Η Αγγελική Σκαρλάτου κατέλαβε τη 12η θέση στην δεύτερη ιστιοδρομία της κλάσης RS-X γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Η Ελληνίδα ιστιοπλόος έμεινε 3 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα πίσω από την Ισπανίδα Μαρίνα Αλαμπάου Νέιρα, που τερμάτισε πρώτη σε 31:58. Μετά τις πρώτες δύο κούρσες, η Σκαρλάτου είναι 13η στη γενική κατάταξη με 26 βαθμούς ποινής, ενώ στην κορυφή βρίσκεται η Αλαμπάου Νέιρα με 3 βαθμούς ποινής.

Ακυρώθηκε ο Μιττάκης στην 5η κούρσα των FINN, 10ς στην 6η
Με τον χειρότερο τρόπο άρχισε η ημέρα στα Finn για τον Γιάννη Μιτάκη, ο οποίος δέχθηκε ποινή για πρόωρη εκκίνηση στην πέμπτη ιστιοδρομία. Μετά την εξέλιξη αυτή, ο Έλληνας ιστιοπλόος έχει 68 βαθμούς ποινής, ωστόσο, εάν αυτή είναι η χειρότερη κούρσα του, έχει τη δυνατότητα να... ξεφορτωθεί τους 25 βαθμούς της, και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στη συνέχεια της συγκεκριμένης κλάσης.

Στην 6η ιστιοδρομία όμως, κατέλαβε τη δέκατη θέση. Ο Έλληνας ιστιοπλόος έμεινε 1 λεπτό και 57 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή της κούρσας, τον Εσθονό Ντένις Κάρπακ, που τερμάτισε πρώτος σε 1:02:03. Ο Μιττάκης βρίσκεται στην 13η θέση της γενικής κατάταξης με 53 βαθμούς ποινής, την ώρα που προηγείται ο Δανός Γιόνας Χογκ-Κρίστενσεν με 7 βαθμούς ποινής.

Ο Χειμώνας 21ος στην τρίτη κούρσα, πρώτος ο Κοντίδης
Ο Βαγγέλης Χειμώνας κατέλαβε την 21η θέση επί συνόλου 49 συμμετεχόντων στην τρίτη ιστιοδρομία για σκάφη τύπου Laser, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ο Έλληνας ιστιοπλόος έμεινε 2 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα πίσω από τον Κύπριο Παύλο Κοντίδη, ο οποίος τερμάτισε πρώτος σε 1:01:59. Στη γενική κατάταξη και μετά τις πρώτες τρεις ιστιοδρομίες, ο Κοντίδης είναι δεύτερος με 14 βαθμούς ποινής, ενώ ο Χειμώνας είναι 18ος με 53 βαθμούς ποινής. Στην κορυφή της γενικής βρίσκεται ο Αυστραλός Τομ Σλίνγκσμπι με 5 βαθμούς ποινής.