Αθλητισμός | 29.01.2012

Είχε έτσι και αλλιώς δύσκολο έργο0 το Ρέθυμνο απέναντι στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού γνώρισε την ήττα με 97-82.

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβληθεί του Ρεθύμνου . Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήθελε να αφήσει πίσω της με μία καλή εμφάνιση την ήττα από την Γαλατασαράι για την Ευρωλίγκα και τα κατάφερε καθώς οι "ερυθρόλευκοι" έβγαλαν πολλή ενέργεια και πλην του τέταρτου δεκαλέπτου, οπότε και (φυσιολογικά) χαλάρωσαν είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι Σλούκας και Γκετσεβίτσιους ήταν αυτοί που ηγήθηκαν των προσπαθειών του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, ενώ για το Ρέθυμνο ο Κρίστμας ήταν... πυραυλοκίνητος -ειδικά στην τελευταία περίοδο- τελειώνοντας το παιχνίδι με 41 (!) πόντους.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να καταδείξει από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ποιο είναι το αφεντικό του αγώνα και το κατάφερε στο ακέραιο εκμεταλλευόμενος το πολύ καλό ξεκίνημα του Άντιτς. Ο Σκοπιανός φόργουορντ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των "ερυθρολεύκων" δίνοντάς της προβάδισμα εννέα πόντων (17-9) από το πρώτο πεντάλεπτο. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η κακή τους αμυντική συμπεριφορά δεν τους το επέτρεψε με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -10 (31-21).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Πειραιώτες να εκμεταλλεύονται στο έπακρο την κακή εικόνα του Ρεθύμνου στην άμυνα και να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 47-27 μετά από δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Σλούκα με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακός στο +17 (50-33).

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση μπόρεσε να διατηρεί με χαρακτηριστική ευκολία την υπέρ του διαφορά άνω των 20 πόντων (55-35 στο 25', 67-47 στο 29').

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έριξε αισθητά την απόδοσή του με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να βρει τον τρόπο να ρίξει τη διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους (85-74 στο 36') με τον Κρίστμας να κάνει πραγματικό πάρτι στο παρκέ καθώς "πυροβολούσε" ασυστόλως. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο παιχνίδι παίρνοντας μία νίκη, την οποία συνδύασαν για περίπου τριάντα λεπτά και με ωραίο μπάσκετ.

Διαιτητές: Φούφης - Ταβουλαρέας - Πουρσανίδης Γ..
Τα δεκάλεπτα: 31-21, 50-33, 70-49, 97-82.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιβκοβιτς): Χάινς 8, Λο 6 (2), Άντιτς 12 (1 τριπ. 12 ριμπ.), Σπανούλης 5 (1), Ντόρσεϊ 6 (10 ριμπ.), Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 14 (4), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 6 (1), Σλούκας 11 (2).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 41 (8), Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 5, Ράιτ 8 (1), Τσόχλας, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 3 (1), Τζόνσον 2, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 16 (3), Δέδας, Κατσαρές 3.