Αθλητισμός | 29.08.2015

Ιδανικό ξεκίνημα στη χρονιά για τους «πράσινους» που κατέκτησαν το φετινό «Σούπερ Καπ» επικρατώντας του Ρούβα με 1 – 0 στο Ατσαλένιο.

Ο ΠΟΑ μπήκε με το «δεξί» στη νέα σεζόν καθώς κατέκτησε τον τίτλο του «Σούπερ Καπ» της ΕΠΣΗ επικρατώντας 1 – 0 του Ρούβα στο Ατσαλένιο.

Η ομάδα του Βασίλη Κρασανάκη συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις, τρεις μέρες μετά την εξαιρετική εμφάνιση στο φιλικό με τον ΟΦΗ, μόνο που αυτή τη φορά η νίκη συνοδεύτηκε με τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Ο ΠΟΑ προηγήθηκε στο 31’ όταν από σέντρα του Μπουτσάκη ο Τριανταφύλλου με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το ημίχρονο θα μπορούσε να είχε βρει προηγούμενους με δύο τέρματα τους «πράσινους» όμως ο Χωματάς πρόλαβε τον Φραγκιαδάκη πριν πλασάρει στο 43’.

Ο Ρούβας προσπάθησε να απειλήσει με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως η κεφαλιά του Αντωνάκη μετά από φάουλ του Μυλωνά κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια ο ΠΟΑ είχε τον έλεγχο και θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο γκολ σε σουτ των Μπουτσάκη στο 67’, Τριανταφύλλου στο 77’ και Πετρά στο 87’.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους «κυανόλευκους» να μένουν με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε ο Αντωνάκης για θέατρο.

Ρούβας: Χωματάς, Ερέκι, Καρυωτάκης, Γεωργόπουλος, Κεφαλούκος, Κορδονούρης, Αντωνάκης, Αμπντουραχμάνι, Μερτίρι (46′ Κασαπάκης), Ντούμος (65′  Μουρατίδης), Μυλωνάς.

ΠΟΑ: Χατζημηνάς, Βρεττός Κ., Παπαδομιχελάκης, Γιακουμάκης, Καρβελάς, Πετράς, Μπουτσάκης, Βρεττός Ν., Φραγκιαδάκης (65′ Τσαφαντάκης), Ρουμπάκης, Τριανταφύλλου (90’ Ρωμανάκης).